Ogólnopolskie Wybory Książek w naszej szkole odbyły się 28 maja. Była to inicjatywa w ramach programu „Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka” i została ona zorganizowana zamiast zeszłorocznej akcji „Jak nie czytam, jak czytam!”, w której wraz z młodzieżą regularnie bierzemy udział.
W tym roku ogólnopolska akcja miała dodatkowo bardzo ważne znaczenie, ponieważ była niezbędnym warunkiem właściwej realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, z którego udało się pozyskać spore środki na zakup książek i wyposażenia do szkolnej biblioteki. Sugestie zakupu książek starano się pozyskać od uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli.
We wtorek komisja wyborcza w składzie: Zuzanna Trojanek, Zosia Stűrmer i Zosia Wojaczek wraz ze skrzynką i listami klas wyruszyła do sal, tak by każdy mógł uczestniczyć w wyborach książek. Wcześniej, na lekcjach wychowawczych i języka polskiego, młodzież mogła przedyskutować i ustalić wspólne preferencje książkowe. Wiele sugestii zakupu otrzymaliśmy również od nauczycieli, którzy osobiście przychodzili do biblioteki i składali swoje propozycje oraz od rodziców uczniów, którzy mogli na Librusie w formie ankiety przekazać nam swoje podpowiedzi.
Pojawiło się wiele tytułów książek młodzieżowych, w tym powieści i literatury fantasy. Niektóre z tych książek posiadamy już w naszych zasobach, więc należało uważnie prześledzić i sprawdzić przekazane głosy. Zaproponowano również książki historyczne, biograficzne, przygodowe, kryminały, thrillery, sagi pokoleniowe oraz literaturę popularnonaukową, dotyczącą nauki danego zawodu. Wiele z tych wskazówek okazało się ciekawymi propozycjami i na pewno zostaną one wzięte pod uwagę przy zakupach.
Jeśli kogoś nie było w tym dniu w szkole, bądź komisji nie udało się dotrzeć do danej klasy, można do końca roku szkolnego osobiście w bibliotece przekazywać swoje sugestie do listy zakupów.
Na koniec bardzo dziękujemy komisji wyborczej, bez której pracy i zaangażowania akcja nie przebiegłaby tak sprawnie!