Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 5.00 (4 Votes)
Cz22styczeń201511:50
Information
Bibliotekarz poleca
Filip Kudliński
2387 hits
Historie miłosne - recenzja wygrała nasz konkurs

„Z miłością jest jak z gruszką.

Spróbuj zdefiniować kształt gruszki.”

 - Jaskier „Pół wieku poezji”

Oto moja pierwsza myśl po przeczytaniu typowego „wyciskacza łez” autorstwa niejakiego Eric’a Emmanuela Schmidt’a, pod jakże wdzięcznym tytułem „Historie miłosne”.

        Prawdę mówiąc osobiście nie przepadam za tym rodzajem literatury, zawsze twierdziłem, że wyolbrzymiają uczucie miłości, przesadnie dramatyzują i ukazują rzeczywistość skrzywioną przez pryzmat samego autora, który przeżył zawód lub kilka zawodów miłosnych, a jego opowieści są milionem myśli i scenariuszy, które sobie wymyślił, a które nigdy nie będą miały miejsca. Lecz ten tytuł został mi polecony przez zaufaną osobę, więc nie pozostało mi nic innego jak przeżyć moją pierwszą przygodę z francuskimi romansami współczesnymi.

Nie myliłem się. Dość gruba książka, oprawiona w twardą okładkę o jasnych kolorach,
z kwiatkami na głównym planie wręcz kipiała nieszczęśliwą miłością oraz młodzieńczymi ideałami. W rolach głównych występują kobiety, które przez całe swoje, niekiedy krótkie, życie pojmowały miłość w sposób wyidealizowany. Pojmowały miłość jako coś nieopisanego, coś co nadaje życiu swoisty tor, jako nieskończony zapas energii. Miłość była dla nich promieniem słońca w „piękny, deszczowy dzień”, oazą na pustyni jak również najwyższym poświęceniem, goryczą w słodkim i bogatym życiu, a dla jednej z bohaterek wręcz niewygodnym przymusem.

   Choć nie przepadam za Francuzami jak i za „romansidłami” muszę szczerze przyznać, że autor świetnie pokazał jak wrażliwy mężczyzna postrzega współczesne kobiety.
W „Marzycielce” opisał jak bardzo kobieta może być zdolna do poświęceń, jaką krzywdę może dać sobie wyrządzić byleby uszczęśliwić swoją drugą połówkę. Wliczając w to opuszczenie go ze względów politycznych.

   W innej z kolei historii pokazał jaką siłę, cierpliwość, a przede wszystkim nadzieję daje uczucie prawdziwej miłości. Kobieta z kwiatami, która od około trzydziestu lat czekała na stacji kolejowej, na peronie trzecim. Za kim i po co? Polecam dowiedzieć się samemu.

   Natomiast „Bosa księżniczka” zapadła pewnemu średniej klasy aktorowi w pamięci na, bagatela, piętnaście lat! Co go w niej tak zachwyciło? Również polecam sprawdzić.

    Jednak jak i w życiu bywa tak i w książkach nie zawsze jest kolorowo i szczęśliwie. Przykładem na to może być Gabriela, która właściwie sama do końca nie wiedząc dlaczego, zabiła swego męża po trzydziestu latach małżeństwa. Dopiero po tym czynie odkrywa co ją do tego zmusiło oraz jej prawdziwe uczucia. W innej z kolei historii „Wszystko, czego potrzeba do szczęścia” bohaterka nie potrafi zrozumieć miłości męża oraz jego poczucia obowiązku i odpowiedzialności. Na koniec mamy „Tektonikę uczuć”. Oto historia pewnej pani polityk związanej
z niejakim Richardem. Ich związek zdaje się być jednostronny, gdyż kobieta wielokrotnie odrzucała awanse i oświadczyny człowieka, którego wręcz kochała jej matka. Pomimo trudności Richard wciąż się stara, a pani polityk „łaskawie” pozwala mu na bycie w związku. Pewnego wieczoru podpuszcza swojego partnera, czego efektem jest zerwanie związku lecz pozostanie w przyjaźni. Podczas pracy kobieta poznaje pewną prostytutkę i wtedy zaczynają się prawdziwe emocje. Do czego zdolna jest ta kobieta? Po trzykroć polecam przeczytać.

Podsumowując, jeśli szukasz dojrzałego opisu dojrzałej miłości, jeśli lubisz Francuzów, ich „romansidła” oraz ich światopogląd, jeśli szukasz odrobiny wzruszenia lub zwyczajnie nigdy nie miałeś lub nie miałaś do czynienia z literaturą romantyczną to „Historie miłosne” Eric’a Emmanuela Schmidt’a z pewnością trafią w Twój gust. Jeśli nie lubisz, przeczytaj coś z działu za którym przepadasz. Jeśli w ogóle nie czytasz książek to, cóż…po co czytasz recenzję jednej z nich…?

 „Kobiety…z nimi źle, bez nich jeszcze gorzej”

  - przysłowie polskie

 

Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta.   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta. Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech

Wypożycz książkę online:

Możesz wypożyczyć lekturę lub ciekawą książkę przez internet. >>>Wejdź do naszej biblioteki<<<<

Jesteśmy też na facebooku

Facebook naszej biblioteki >>> >>>TUTAJ<<<<

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.

Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech