Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Click to listen highlighted text! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Powered By GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 5.00 (37 Votes)
Wt8luty202214:39
Information
Warto przeczytać
Małgorzata Sargalska
1580 hits
Cykl "Parabellum" Remigiusz Mróz

       Niedawno przeczytałam trylogię Remigiusza Mroza „Parabellum” i poczułam się mile zaskoczona. Okazało się bowiem, że autor oprócz trzymających w napięciu thrillerów doskonale poradził sobie także z gatunkiem powieści historycznej. Wspomniany cykl rozpoczyna „Prędkość ucieczki” – pierwsza  książka, którą Mróz napisał w swojej karierze. Do trylogii należą także powieści „Horyzont zdarzeń” oraz „Głębia osobliwości”, które od początku do końca trzymają czytelnika w napięciu.

       Akcja rozpoczyna się w sierpniu 1939 roku, kiedy nad Polskę zbliża się nieuchronnie widmo wojny. Poznajemy braci – Bronka i Stanisława Zaniewskich, których plany zostają brutalnie przerwane wraz z początkiem niemieckiej inwazji. Bronek jest sierżantem i musi zmierzyć się z wrogiem na linii frontu. Natomiast Staszek, absolwent medycyny, musi ratować się ucieczką z kraju razem z narzeczoną Marią, która jest Żydówką. Młodzi postanawiają poszukać bezpiecznej przystani u krewnych dziewczyny we Francji i wyruszają w pełną niebezpieczeństw wyprawę przez terytorium wroga. Po drodze poznają oficera Wehrmachtu, Christiana Lietnera, który mimo iż stoi po drugiej stronie barykady nieraz ratuje życie bohaterów. Ich losy splatają się w najmniej oczekiwanych momentach i wystawiają na próbę lojalność wobec Rzeszy Christiana.

    Bohaterowie powieści często przeżywają dylematy, ale potrafią znaleźć w sobie wewnętrzną  siłę, aby przetrwać najtrudniejsze chwile. Zmagają się z okrucieństwem wojny i dokonują czynów, o które by się nie podejrzewali w poprzedniej rzeczywistości. Walczą o przetrwanie, dlatego każdy chwyt jest dozwolony. Mimo okrucieństwa wojny starają się zachować w sobie resztki człowieczeństwa.

       Los sprawia, że bohaterowie zostają rozdzieleni i trafiają w różne miejsca wojennej zawieruchy. Dzięki temu poznajemy różnorodne oblicza wojny. Z punktu widzenia polskiego oficera, który chce walczyć za ojczyznę i podróżuje po Europie, aby odnaleźć polskie odziały. Z drugiej strony oficera Wehrmachtu, który chce być wierny ideom Rzeszy, ale jednocześnie zaczyna dostrzegać absurd niektórych założeń Hitlera. Poznajemy także działanie obozu koncentracyjnego, do którego trafia jeden z bohaterów. Dzięki tym różnym perspektywom czytelnik zdaje sobie sprawę, że na wojnie nic do końca nie jest czarne ani białe. Może spojrzeć na te wydarzenia z szerszej perspektywy.

     Zachęcam do lektury trylogii „Parabellum”. Po przeczytaniu pierwszej książki nie mogłam oderwać się od tego cyklu. Byłam ciekawa, jak potoczą się dalsze losy postaci. Trzymająca w napięciu fabuła, interesujący bohaterowie, częste zmiany miejsca akcji – to zdecydowane atuty tych powieści.

       Saga jest dostępna w bibliotece szkolnej. Zapraszamy!

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech