Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 5.00 (11 Votes)
Wt19październik202110:36
Information
Biblioteka
Małgorzata Sargalska
213 hits
Konkurs Pięknego Czytania

          Po przerwie związanej z nauką zdalną, 18 października odbyła się kolejna edycja Konkursu Pięknego Czytania. Uczestnicy stanęli przed niełatwym zadaniem, gdyż w tym roku czytali znany i lubiany wiersz Jana Brzechwy pt. „Leń”, ale napisany w gwarze poznańskiej. Uczniowie musieli sobie poradzić z trudnym słownictwem, a do tego odczytać tekst z piękną dykcją i właściwą interpretacją. Było to nie lada wyzwanie!

          Zwycięzcą konkursu został Wojciech Śnadecki z kl. 1gb, II miejsce zajęła Joanna Chrustowska z kl. 1gg, natomiast III miejsce zajął Kacper Borówczak z kl. 1gb. Laureatom serdecznie gratulujemy. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w przyszłym roku!

Organizatorki konkursu: M. Kulikowska, M. Sargalska, D. Wyrzykiewicz

Oto tekst „Lenia” w gwarze poznańskiej. Spróbuj nie „połamać” sobie języka wink:

 

„Leń” (nygus po naszemu)

 

Nygus siedzi na tapczanie,

zbiyro mu się na ziywanie:

 

„Tej, wypraszam sobie!

Jo cołki czas cóś robie!

 

Któ opłechtoł se klapioki?

Kto żdżarł rano haferfloki?

 

Któ wytośtoł sie dzisiej zes wyra?

Któ sie śmioł jak gupi do syra?

 

A cwyterka na sie nie oblekłem?

A bonbonów w kiejdzie nie przywlekłem?

 

Tej, czy to mo być jakiś wyc?

I to się nazywo nic?”

 

Nygus siedzi na tapczanie,

zbiyro mu się na ziywanie.

 

Nie kupiół młodziów ani faryny,

bo woloł ciyngiym robić se nyny.

 

Ani wef kuchni nie pomył statorów,

ani znoranych nie wyproł porów.

 

Nie uczesoł se kłaków, bo czasu mioł mało,

nie podyrdoł do lani, bo mu sie nie chciało.

 

Po co tyż ciyngiym tak ciężko mo chapać,

jak na tapczanie nojlepi jest chrapać!

 

Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta.   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta. Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech

Wypożycz książkę online:

Możesz wypożyczyć lekturę lub ciekawą książkę przez internet. >>>Wejdź do naszej biblioteki<<<<

Jesteśmy też na facebooku

Facebook naszej biblioteki >>> >>>TUTAJ<<<<

Statystyki strony

Dzisiaj odwiedziło nas osób 590

Wczoraj 968

W tygodniu 1558

W miesiącu 31718

Od początku 2019 roku 913864

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.

Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech