Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 5.00 (35 Votes)
Pn6wrzesień202111:05
Information
Biblioteka
Małgorzata Sargalska
291 hits
.

          4 września odbyła się dziesiąta odsłona akcji Narodowego Czytania 2021 pod patronatem pary prezydenckiej. W tym roku czytaliśmy wspólnie Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To ponadczasowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm, gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci, a także uniwersalną naukę moralną.

         Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji. Jako jej cechy wymienia się: zakłamanie, obłudę i dbanie wyłącznie o pozory – cechy uznawane za typowe dla mieszczaństwa. To także zespół cech i postaw charakteryzujących się podwójną moralnością, z których jedna odkrywana jest wobec siebie i swoich najbliższych, a druga, ukazywana wobec reszty ludzi i całego świata. Postawa uznawana za naganną moralnie, choć dość powszechna.

         Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach. Sztuka weszła do repertuarów wielu teatrów, była wielokrotnie wznawiana, zawsze z powodzeniem.

          W naszej szkole krótką interpretację tekstu przygotowali nauczyciele, którzy w mistrzowski sposób przeczytali sceny XII, XIII, XIV i XV z aktu II. Nie zabrakło emocji, a także elementów gry aktorskiej, które wzbogaciły przedstawienie. Szczególne podziękowania dla Ireny Gąsiorowskiej (pani Dulska), Joanny Juszczyk (Juliasiewiczowa), Jadwigi Wesołowskiej (Hanka), Lidii Przybylskiej (Mela), Julii Borowczyk (Hesia), Krzysztofa Andrzejaka (Zbyszko), Leszka Zawilskiego (pan Dulski), a także Doroty Wyrzykiewicz za przedstawienie bohaterów. Narodowe Czytanie swoją obecnością uświetniła  Pani Dyrektor Małgorzata Lorek, która na zakończenie podziękowała nauczycielom za wspaniałą interpretację tekstu. Na widowni zasiedli także uczniowie kilku klas, którzy mogli podziwiać swoich profesorów w innych rolach.

          Serdecznie zapraszamy na kolejną edycję akcji w przyszłym roku smile

Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta.   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta. Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech

Wypożycz książkę online:

Możesz wypożyczyć lekturę lub ciekawą książkę przez internet. >>>Wejdź do naszej biblioteki<<<<

Jesteśmy też na facebooku

Facebook naszej biblioteki >>> >>>TUTAJ<<<<

Statystyki strony

Dzisiaj odwiedziło nas osób 507

Wczoraj 1172

W tygodniu 507

W miesiącu 29101

Od początku 2019 roku 874904

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.

Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech