Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 0.00 (0 Votes)
Pn25maj202019:33
Information
Bibliotekarz poleca
Dorota Wyrzykiewicz
179 hits
Tym razem thriller medyczny…

          Będąc fanką literatury podróżniczej i przygodowej, zapragnęłam przeczytać książkę z zupełnie innego gatunku. Okazał się nim thriller medyczny, który zyskał już rzesze fanów na całym świecie. Książki tego gatunku wiążą wątki kryminalne z zagadnieniami typowo medycznymi. Na głównym planie zamiast jednostek policyjnych pojawiają się lekarze, patolodzy i antropolodzy sądowi.

          Do thrillerów medycznych na pewno należą książki Tess Gerritsen, w których tajemnicze zbrodnie, silne kobiety i medycyna sądowa, stanowią motywy przewodnie. Sama autorka zyskała sobie pozycję numer jeden na rynku thrillerów medycznych – przed Robinem Cookiem, uznawanym za mistrza tego gatunku. Amerykańska pisarka, z zawodu lekarz internista, niezwykle ciekawie i umiejętnie, nie zasypując czytelników trudną terminologią medyczną, przybliża metody pracy patologów oraz sposób przeprowadzania sekcji zwłok. Dla mnie było to bardzo ciekawe doświadczenie.

           „Sobowtór” Tess Gerritsen jest czwartym tomem cyklu, którego bohaterkami są: patolog sądowy Maura Isles i detektyw Jane Rizzoli. Policyjna ekipa zostaje wezwana na Brookline w Bostonie, gdzie zamordowano młodą kobietę. Detektyw Rizzoli i okoliczni sąsiedzi są przekonani, że na podjeździe domu znajdują się zwłoki doktor Maury Isles. Te same oczy, te same włosy, te same usta… Jakim szokiem jest dla wszystkich widok nagle pojawiającej się lekarki, która właśnie wróciła z konferencji patologów w Paryżu. Okazuje się, że zamordowana kobieta nie tylko wygląda jak Maura, ale ma tę samą datę urodzenia, budowę ciała i ten sam kod DNA. Straszliwe odkrycie powoduje lawinę zdarzeń, które doprowadzą do wyjaśnienia serii morderstw dokonywanych przez ostatnie czterdzieści lat na ciężarnych kobietach.

          Czy Maura odnajdzie zabójcę swojej siostry bliźniaczki? Czy spróbuje odszukać swoich biologicznych rodziców? Jaki jest związek śmierci Anny z pozostałymi zbrodniami? Czy Maura jest kolejną ofiarą na liście Bestii? Na te i inne pytania autorka oczywiście udziela odpowiedzi, serwując nam po drodze sporą dawkę emocji. Maura trafia do starego domu z wielką pustą skrzynią w piwnicy, znajdującego się w środku lasu, który wynajmowała przed śmiercią Anna. Ślady krwi na ścianach, między deskami w podłodze, na stopniach prowadzących do piwnicy są widoczne jedynie w świetle nowoczesnych lamp UV, a cały dom owiany jest mroczną tajemnicą skrywaną przez lata. W głowie Maury zaczynają pojawiać się pytania: Czy zło jest dziedziczne? Czy można przekazać je w genach?

           „Sobowtór” to intrygująca, niesamowicie wciągająca i pełna tajemnic książka, która pozostanie w pamięci na długo. Bardzo dobrze prowadzona fabuła, nieprzewidywalne wątki i idealnie dawkowane napięcie powodują, że czytelnik z przyjemnością sięgnie po kolejne książki Tess Gerritsen. Polecam dwie części: „Chirurga” i „Skalpel”, które wciągają od pierwszej strony i trzymają czytelnika w napięciu do samego końca.

Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech