Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 5.00 (19 Votes)
Śr1kwiecień202015:59
Information
Bibliotekarz poleca
Dorota Wyrzykiewicz
1562 hits
Zostań w domu z Magdaleną Witkiewicz

          Magdalena Witkiewicz jest pisarką, która na polskim rynku wydawniczym stąpa pewnym krokiem, a z jej nazwiskiem łatwo skojarzyć przynajmniej kilka tytułów. W swych powieściach w niezwykle delikatny sposób porusza trudne tematy samotności, poszukiwania sensu życia, dokonywania niełatwych wyborów i związanych z nimi konsekwencji. Opowiada o trudnych relacjach, bólu, o samotności i młodzieńczych rozczarowaniach.

         Wielu czytelników twierdzi, że książki Magdaleny Witkiewicz mają moc terapeutyczną, są swoistą terapią dla duszy. Kiedy czytałam pierwsze jej książki, a były to „Milaczek” i „Panny roztropne”, pomyślałam sobie: cóż za radosna literatura, przy której tak szybko odpoczęłam, uspokoiłam swoje wnętrze i naładowałam się pozytywną energią. Niewiele jest książek, przy których potrafię śmiać się na głos, całkowicie zapominając o otaczającym świecie, a ponieważ czytam w rożnych okolicznościach, bywają to sytuacje nieco krępującesmile

           Na rynku jest wiele rodzajów książek: popularno-naukowe, które poszerzają naszą wiedzę o życiu i świecie, klasyka literatury pięknej, do której wracamy wielokrotnie, wyróżnienia konkursowe, z którymi chcemy się zapoznać lub wymaga od nas tego presja społeczna. W tej gamie różnorodności warto pamiętać o książkach pomagających regenerować system nerwowy i psychikę człowieka. Taką funkcję literatury nazywamy biblioterapią, czyli procesem leczenia słowem i swoistym działem psychologii czytelnictwa. Takie są właśnie książki Magdaleny Witkiewicz! Autorka jednocześnie wzrusza i rozśmiesza do łez, przytula czytelnika, by na koniec poklepać go po ramionach i szepnąć metaforycznie: dasz radę! Zakończenie książki jest zawsze bezpieczne, wspierające i motywujące do działania, bo taki jest właśnie główny cel powieści biblioterapeutycznych.

          Oto niektóre z książek Magdaleny Witkiewicz polecane przez Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne:

- „Opowieść niewiernej” (brak miłości w rodzinie, zdrada, pracoholizm),

- „Zamek z piasku” (trudne relacje międzyludzkie, zdrada),

- „Cześć, co słychać?” (aborcja, zdrada),

- „Pierwsza na liście” (choroba nowotworowa, przyjaźń),

- „Po prostu bądź” (miłość, strata bliskiej osoby, niespełnienie oczekiwań rodziców),

- „Czereśnie zawsze muszą być dwie” (izolacja wśród rówieśników, presja ze strony rodziców, strata bliskiej osoby, miłość).

          Ostatnia powieść Witkiewicz, którą przeczytałam i którą chciałabym Wam polecić nosi tytuł  „Czereśnie zawsze muszą być dwie”. Z ludźmi to jest tak jak z czereśniami. Tak jak dwie bliźniacze czereśnie połączone są razem jedną szypułką, tak samo dwoje ludzi może być szczęśliwych tylko wtedy, gdy istnieje  między nim tak zwane pokrewieństwo dusz. Muszą się tylko takie dwie dusze odnaleźć w życiu!

         Główna bohaterka Zosia Krasnopolska – uczennica gdańskiego renomowanego liceum – to dziewczyna, na którą rodzice wywierają ogromną presję, by uczyła się najlepiej i miała najwyższe oceny. Trudno się jej odnaleźć w grupie rówieśników i zdobyć ich sympatię. Pewnego dnia decyduje się solidarnie z całą klasą iść na wagary, choć z gruntu rzeczy uważa to za głupi pomysł. Okazuje się, że jedna nieprzemyślana decyzja nie dość, że nie zjednała jej sympatii rówieśników, to spowodowała, że jej życie potoczyło się w zupełnie innym kierunku niż miało. Zosia, w ramach kary wyznaczonej przez dyrektorkę szkoły, musi kilka razy w tygodniu odwiedzać emerytowaną nauczycielkę. Z panią Stefanią zaprzyjaźnia się bardzo szybko i to do niej biegnie z każdym swym problemem. Po jej śmierci odziedzicza starą przedwojenną willę w Rudzie Pabianickiej pod Warszawą. Tak zaczyna się nowy etap w życiu Zofii, ale więcej już nic nie powiem… Reszty musicie dowiedzieć się sami, rozkoszując się lekturą przez kilka wieczorów. Zachęcam do czytania książek Magdaleny Witkiewicz! Zachęcam do czytania powieści biblioterapeutycznych!

Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta.   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta. Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech

Wypożycz książkę online:

Możesz wypożyczyć lekturę lub ciekawą książkę przez internet. >>>Wejdź do naszej biblioteki<<<<

Jesteśmy też na facebooku

Facebook naszej biblioteki >>> >>>TUTAJ<<<<

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.

Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech