Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 0.00 (0 Votes)
Pt10styczeń202010:04
Information
Bibliotekarz poleca
Dorota Wyrzykiewicz
958 hits
Poznański Klub Podróżnika

          Alternatywą do spędzania wolnego czasu w kinie, teatrze, klubie, czy po prostu czytając książki jest udział w spotkaniach Poznańskiego Klubu Podróżnika, które w Poznaniu odbywają się w dwóch lokalizacjach: w Kinie Rialto przy ul. Dąbrowskiego 38 oraz w hotelu PURO przy ul. Stawnej 12.

          Poznański Klub Podróżnika ma już swoją historię, ponieważ powstał we wrześniu 2009 roku z inicjatywy Ewy Witczak. Pomysł zrodził się z pasji podróżowania założycielki klubu i radości dzielenia się doświadczeniami podróżniczymi. I taka też jest misja klubu. Pani Ewa stara się skupiać wokół idei podróżowania ludzi, którzy odwiedzili ciekawe miejsca lub snują plany podróżnicze bądź po prostu marzą o poznawaniu świata. Okazuje się, że jest to też doskonała forma poznawana świata dla osób, które z różnych względów nie mogą odbyć wymarzonej podróży. Barwne opowieści podróżników, setki kolorowych zdjęć i slajdów, filmy z ziemi i drona sprawią, że poczujemy się jak ptaki lecące nad rzekami, górami, dżunglą, ludzkimi osadami i wielkimi miastami, tak jakbyśmy widzieli te niezwykłe miejsca na własne oczy! Nie jest to zwykła relacja z dwutygodniowej podróży, z nocowaniem w eleganckich hotelach, organizowanej przez biuro podróży. Zaproszeni goście to pasjonaci, którzy tak naprawdę przestali podróżować, a zaczęli „żyć w podróży” i czerpać z piękna natury ile się da. W podróży spędzają najczęściej kilka miesięcy, a nawet 2-3 lata, mieszkając pośród tubylczej ludności, poznając jej historię, zwyczaje, obrzędy i religie.

          Spotkania organizowane przez Poznański Klub Podróżnika mają charakter otwarty. Mile widziany jest każdy, kto pragnie spędzić niezwykły wieczór oglądając fotografie i słuchając opowieści o bliskich i dalekich zakątkach świata. Podczas spotkań organizowanych co tydzień prezentowane są slajdy z różnych stron świata, a każde z nich poświęcone jest innemu kierunkowi. Spotkania są doskonałą okazją do zdobycia „z pierwszej ręki” praktycznych wskazówek przydatnych w podróży po danym kraju. Spotkania to także wspaniała muzyka towarzysząca pokazowi i, chyba co najważniejsze, możliwość bycia razem i rozmowy z pasjonatami podróży.

          Poznański Klub Podróżnika wspiera medialnie ciekawe wyprawy i projekty podróżnicze. Ponadto bierze czynny udział w organizowanych na terenie Poznania festiwalach i imprezach promujących poznawanie innych kultur. Organizuje także wieczory z autorami książek podróżniczych i reportażowych.

         Pośród zaproszonych gości znalazły się bardzo znane osoby, takie jak słynna podróżniczka Elżbieta Dzikowska, która razem z mężem Tony Halikiem prowadziła popularny podróżniczy program telewizyjny „Pieprz i wanilia”. Jest też autorką książek: „Niełatwo być Indianinem”, „Limańskie ABC”, „Tropem złota”, „Hombre”, „Vilacamba – ostatnia stolica Inków”, „Czarownicy”, „Polacy w sztuce świata” oraz serii książek „Groch i kapusta. Podróżuj po Polsce”. Innym znanym gościem był Arkady Paweł Fiedler, wnuk słynnego podróżnika Arkadego Fiedlera, który w Puszczykowie pod Poznaniem w 1974 r. założył Muzeum–Pracownię Literacką, w której zgromadził liczne pamiątki z podróży. Arkady Paweł Fiedler swoje wspomnienia z podróży spisał w książkach: „Maluchem przez Afrykę" i „Maluchem przez Azję". Wielkim wydarzeniem było spotkanie z Jasiem Melą, które z racji olbrzymiego zainteresowania odbyło się w plenerze na Plaży Miejskiej Wilda. Chłopak, mając 13 lat, uległ ciężkiemu wypadkowi. W wyniku porażenia prądem (15 000 V) amputowano mu rękę i nogę. Porusza się o protezie podudzia. Dwa lata po wypadku, razem z polarnikiem Markiem Kamińskim, wyruszył na wyprawę na Biegun Północny, a następnie na Południowy. W kolejnych latach uczestniczył w wyprawach na Kilimandżaro, Elbrus, wspinał się na górę El Capitan i przebiegł New York City Marathon. Jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród w dziedzinie sportu i działalności prospołecznej. Swoją postawą pokazuje, że nie ma barier i przeszkód, by podróżować autostopem, zdobywać wysokie szczyty i niedostępne miejsca, chodzić na slackline. Gościem Poznańskiego Klubu Podróżnika był także znany radiowiec, wędrowiec i fotograf Marcin Kydryński, autor książki „Biel – notatki z Afryki”. 

    Innymi ciekawymi gośćmi byli himalaiści, zdobywcy ośmiotysięczników, którzy potem spisali swoje ekstremalne przeżycia i wydali książki: Rafał Fronia – „Anatomia góry”, Adam Bielecki – „Spod zamarzniętych powiek”, Monika Witkowska – „Everest. Góra Gór”, „Góry z duszą”, „Z plecakiem przez świat” oraz „Horn na trawersie – opowieści nie tylko żeglarskie”.

        Aby dopełnić prezentacji należałoby wymienić pozostałych podróżników i autorów ciekawych publikacji: Roberta Robba Maciąga („Rowerem przez Chiny, Wietnam i Kambodżę”, „Rowerem w stronę Indii”, „Podręcznik Przygody Rowerowej”, „Tysiąc Szklanek Herbaty”, „Henryka Sytnera Wakacje na Dwóch Kółkach”, „TukTukCinema, czyli historia o Indiach, Gangesie, radości życia, wiecznie psującym się skuterze i Bolku i Lolku”), Tomasza Owsianego („Madagaskar. Tomek na Czerwonej Wyspie”, „Pod ciemną skórą Filipin”), Marka Pindrala („Chiny od góry do dołu”, „W cieniu minaretów. Oman”, „Indie czyli świat”, „Chin od góry do dołu”), Andrzeja Mellera („Miraż. Trzy lata w Azji”, „Zenga Zenga, czyli jak szczury zjadły króla Afryki”, „Czołem, nie ma hien. Wietnam jakiego nie znacie”) oraz Beatę Lewandowską-Kaftan („Afryka jest kobietą”, „Zanzibar – wyspa skarbów. Opowieści ze świata Suahili”).

          Wiele z wymienionych tu tytułów znajdziecie w szkolnej bibliotece, do której serdecznie zapraszam. Nie przeoczcie też, w dniu 23 stycznia, kolejnego spotkania w Poznańskim Klubie Podróżnika. Bilety są jeszcze dostępne! Tym razem Robert Robb Maciąg będzie snuł opowieść o Amdo i Kham – dwóch regionach należące do wschodniego Tybetu. Jak sam mówi: „…Niby to Tybet, niby Chiny. Niby wolno wyznawać buddyzm, nosić przy sobie portret Dalajlamy, niby można iść do więzienia za to samo. Amdo to kraj religijnej wolności i policyjnej okupacji, leżący na pograniczu Tybetu i Chin …”.

 

Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta.   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta. Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech

Wypożycz książkę online:

Możesz wypożyczyć lekturę lub ciekawą książkę przez internet. >>>Wejdź do naszej biblioteki<<<<

Jesteśmy też na facebooku

Facebook naszej biblioteki >>> >>>TUTAJ<<<<

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.

Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech