Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 5.00 (1 głosowało)
Wt5listopad201909:26
Information
Biblioteka - pasje
Dorota Wyrzykiewicz
1749 hits
„W zdrowym ciele – zdrowy duch” (GALERIA)

          W tym roku szkolnym kontynuujemy szkolny projekt „Sto pasji nauczycieli na 100-lecie szkoły”. Okazało się, że są jeszcze nauczyciele, którzy chcieliby opowiedzieć Wam o swoich pasjach, a nie zdążyli tego zrobić w zeszłym roku szkolnym.

         W październiku biblioteka gościła Leszka Zawilskiego, nauczyciela przedmiotów geodezyjnych. Jego pasją jest bieganie. Bieg jest najbardziej naturalnym ruchem człowieka. Nie ma więc osób, które nie nadają się do biegania. Kiedyś za pomocą biegania zdobywaliśmy jedzenie w czasie polowań. Bieg pomagał nam przekazywać sobie informacje. Z usług biegaczy – kurierów przenoszących wiadomości i rozkazy korzystano jeszcze w XX wieku. Dzisiaj bieganie rekreacyjne traktujemy głównie jako źródło energii, zdrowia i radości, ale też jako sposób spalania zbędnych kalorii i niwelowania skutków siedzącego trybu życia.

        Zainteresowanie tą formą spędzania czasu zrodziło się u profesora w szkole średniej. Wówczas, jako młody chłopak, wziął udział w zawodach powiatowych w Słupcy i zdobył swój pierwszy medal. Po studiach pasja wróciła za sprawą starych znajomych, którzy zachęcili naszego gościa do wspólnych biegów na poznańskiej Malcie. We wrześniu 2008 roku pobiegł jako amator w półmaratonie w Gnieźnie na 21 km. Miał wtedy czas poniżej 2 godzin. W tym samym roku w październiku wziął udział w maratonie na 42 km odbywającym się w Poznaniu. Czas profesora wyniósł około 3h 30min. Jedną z osób, która bierze udział co roku w tym maratonie jest pani Maria z Parasolką, jak nazywają ją stali uczestnicy biegu. Pani Maria, lat 70. z zawodu lekarz medycyny, to typowy przykład, że biegać można w każdym wieku, by mieć dobrą kondycję. Udaje jej się za każdym razem przebiec dystans w niecałe 6 godzin, co pozwala jej zaliczyć maraton. Maksymalny czas dla maratonu wynosi bowiem 6 godzin. Powyżej 6 godzin bieg jest niezaliczony. Brawo pani Mario, tak trzymać!

Półmaraton to dobry sprawdzian przed maratonem. Jego długość wynosi dokładnie 21,0975km. Natomiast maraton jest dwukrotnie dłuższy (42,195km).

– Zanim jednak zaczniemy biegać warto ułożyć plan treningowy lub skorzystać z gotowego programu dla początkujących biegaczy. – radził Leszek Zawilski – Najlepiej zacząć od marszobiegu w krótkich cyklach 30-sekundowych na przemian bieg i marsz. Potem należy stopniowo wydłużać czas z naciskiem na marsz np. 3 minuty marszu, minuta biegu itd. Mądre bieganie to profesjonalny trening i właściwie ustalone progi treningowe.

     Moda na bieganie stale zyskuje nowych zwolenników. Oprócz odpowiedniego stroju coraz większą popularność zyskują różnego rodzaju gadżety, takie jak zegarki sportowe i pulsometry, pasy i bidony, opaski na telefon, okulary, latarki czołowe czy GPS. Standardem jest słuchanie muzyki w trakcie treningu, a więc i wyposażenie w specjalne słuchawki biegowe. Wielu jednak zapomina o najważniejszym atrybucie biegacza, czyli nie tylko modnych, ale przede wszystkim wygodnych i dobrze dobranych pod kątem rodzaju stopy i biegowych warunków butach. Odpowiednio dobrane obuwie nie tylko poprawia komfort podczas biegania i osiągane wyniki, ale przede wszystkim gwarantuje zdrowie stóp i zmniejsza ryzyko kontuzji.

      Leszek Zawilski ma na swoim koncie również ultramaratony. Ultramaraton to bieg długodystansowy na dystansie większym niż maraton, czyli powyżej 42,195 km. Jednym z nich był w 2009 r. bieg górski zwany „Biegiem rzeźnika”. Jak sama nazwa mówi był niezwykle trudny i wyczerpujący. Podbiegi z kijkami wynosiły nawet do 600-700 m. Odbył się w Bieszczadach na trasie Komańcza – Ustrzyki Górne. Biegło 400 osób w parach. Najpierw trzeba było pokonać 70 km w czasie nieprzekraczającym 12 godzin (nasz gość osiągnął czas 11.45), by móc biec kolejne 30 km. Para  zdobyła 19 miejsce i był to kolejny duży sukces dla profesora.

          Namiastką biegów ekstremalnych są survivale. Survival to nie jest zwykły bieg, a walka o przetrwanie. Biorą w nim udział najtwardsi zawodnicy. Nie jest ważna płeć, wiek ani to, czy ma się super kondycję, choć ta ostatnia akurat może być atutem. Liczy się wola walki... o przetrwanie. W czerwcu 2018 r. Leszek Zawilski, wraz z prof. Justyną Kostecką, spróbował swoich sił w Survival Race w Poznaniu, na 3-kilometrowej trasie wyznaczonej wokół Jeziora Maltańskiego. Należało pokonać 12 przeszkód: małpi gaj, stogi z sianem, czołganie w piasku, wspinanie po linie, chodzenie na siatce i wiele innych.

           Uczestnicy wystawy mogli obejrzeć pamiątki związane z bieganiem: medale, puchary, nalepki z numerami startowymi, mapki tras biegowych i wydruki rankingowe z maratonów. Zaprezentowano też książki i czasopisma, będące na wyposażeniu biblioteki: „Bieganie metodą Danielsa”, „Biegać każdy może”, „Legalny doping”, „Najlepszy”. Ta ostatnia – to niezwykła historia o walce z uzależnieniem od narkotyków, papierosów i alkoholu. Dzięki terapii i uprawianiu sportu bohater tej książki podniósł się i wygrał prestiżowe zawody Double Ironman w USA.

Podsumowując: Bieganie może być lekiem na wszelkie zło! Warto też pamiętać o maksymie doświadczonych biegaczy: "Biega się głową, nie nogami"smile

1.1.jpg 1.2.JPG 1.3.JPG

1.4.jpg 1.5.jpg 1.6.jpg

1.7.jpg 1.8.jpg 1.9.jpg

2.1.JPG 2.2.jpg 2.3.JPG

2.4.jpg 2.5.jpg 2.6.jpg

2.7.jpg 2.8.jpg 2.9.jpg

3.1.jpg 3.2.jpg 3.3.jpg

3.4.jpg 3.5.jpg 3.7.JPG

3.8.jpg 3.9.jpg 4.3.jpg

4.6.jpg 4.7.jpg 4.9.jpg

5.1.jpg 5.2.jpg 5.3.jpg

6.1.jpg 6.2.jpg 6.3.jpg

7.1.jpg 7.2.jpg 7.3.jpg

 

Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech