Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 0.00 (0 Votes)
Wt11czerwiec201908:50
Information
Biblioteka
Dorota Wyrzykiewicz
1591 hits
Jak nie czytam, jak czytam! 2019 (GALERIA)

        Po raz drugi nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji promocji czytelnictwa „Jak nie czytam, jak czytam!”. Wspólne czytanie odbyło się we wszystkich polskich szkołach równocześnie w dniu 7 czerwca o godzinie 10.00.

        Organizatorem akcji jest redakcja miesięcznika Biblioteka w Szkole wraz z ponad 2000 bibliotek. Pomysł na akcję powstał po lekturze wskaźników czytelnictwa. Okazało się, że młodzi ludzie czytają znacznie więcej niż dorośli. Nie czyta 62% Polaków powyżej 15. roku życia, a jednocześnie są przez dorosłych pouczani. Pora odwrócić role: niech to uczniowie pokażą dorosłym, jak się czyta.

        Chcieliśmy dać uczniom okazję do poczytania sobie w gronie koleżanek i kolegów, w miłych okolicznościach, bez dorabiania wielkiej filozofii. Głównym celem akcji było budowanie pozytywnego wizerunku książki, tak by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, z wolnym czasem i rozrywką. Akcja ma zachęcić tych uczniów, którzy wciąż traktują czytanie jako przykry obowiązek. Nie zmuszajmy ich, lecz motywujmy!

        Symbolem wspólnej akcji jest rekord w liczbie osób czytających w jednym momencie. Co roku czyta razem ponad 400 tys. osób. W naszej szkole miłośnicy czytania, ze względu na trwające prace remontowe budynku szkoły, zgromadzili się w sali gimnastycznej ze swoimi ulubionymi książkami. Razem było nas 108 osób! Nie zabrakło nauczycieli oraz pani Dyrektor. Na koniec wspólnego czytania zostały zrobione zdjęcia zbiorowe obrazujące frekwencję oraz dla chętnych zdjęcia indywidualne pod hasłem: „Od ciekawej książki trudno się oderwać!”. I tak powstały oryginalne zdjęcia w niecodziennych okolicznościachsmile

        Po zakończeniu wspólnego czytania młodzież została zaproszona do czytelni na prezentację dotyczącą czytelnictwa. Czytanie jest pasją bibliotekarki, która opowiedziała o swoich ulubionych autorach i gatunkach literackich. Zachęciła wszystkich do czytania przytaczając ciekawostki dotyczące walorów czytania oraz literatury young adult i new adult. Można było dowiedzieć się też o bookcrossingu, renowacji starych książek w Katedrze Restauracji Książki UAM, a także o walorach korzystania z czytnika do e-booków. Na koniec uczniowie podziwiali wystawę zdjęć pt. „Zaczytani ludzie”. Fotograf w unikatowy sposób uchwycił ludzi z różnych kultur, czytających książki w nietypowych miejscach. Na zakończenie uczniowie wzięli udział w zabawnym konkursie pt. „Coś pomiędzy tekstem a czekoladą…”, polegającym na grze słów i ich zmianie w znanych tytułach książek, tak by przynajmniej jeden wyraz tekstu nawiązywał do słodyczytongue-out

        Krótkie sprawozdanie i fotorelacja zostały przesłane do organizatora akcji „Jak nie czytam, jak czytam!”. Może, tak jak w zeszłym roku, zostaniemy wyróżnieni w czasopiśmie Biblioteka w Szkole wink Za wspaniałe zdjęcia dziękujemy szkolnemu fotografowi Marzenie Lipowicz smile

 

Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta.   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta. Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech

Wypożycz książkę online:

Możesz wypożyczyć lekturę lub ciekawą książkę przez internet. >>>Wejdź do naszej biblioteki<<<<

Jesteśmy też na facebooku

Facebook naszej biblioteki >>> >>>TUTAJ<<<<

Statystyki strony

Dzisiaj odwiedziło nas osób 355

Wczoraj 714

W tygodniu 5240

W miesiącu 30729

Od początku 2019 roku 535377

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.

Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech