Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 4.79 (12 Votes)
Pn20maj201907:45
Information
Biblioteka - pasje
Małgorzata Sargalska
2761 hits
„Na Dzikim Zachodzie” (GALERIA)

       W maju w naszej bibliotece mogliśmy podziwiać wystawę autorstwa Pawła Filipowskiego pt. „Na Dzikim Zachodzie”. W czytelni zagościła imponujących rozmiarów indiańska wioska, a to tylko niewielka część kolekcji zajmującej powierzchnię 100m2!

          W skład kolekcji wchodzą figurki Indian prerii z różnych plemion m.in. Apaczów, Irokezów, Siuksów, Nawaho oraz żołnierzy i zwierząt w skali 1:32 oraz 1:35. Całość dopełniają różnego rodzaju budynki tworzące klimat Dzikiego Zachodu, indiańskie namioty (tipi oraz wigwamy), a także kanoe, powozy, rośliny, a nawet ogniska, wokół których gromadziły się plemiona. Makieta wzbudziła ogromny podziw oglądających, gdyż były na niej odwzorowane nawet najdrobniejsze szczegóły, które w pełni oddały klimat tamtych czasów.

          Pasja Pawła Filipowskiego rozpoczęła się już w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Na początku zbierał figurki żołnierzy, a z czasem kolekcja poszerzyła się także o figurki Indian. Zamiłowanie do Dzikiego Zachodu zrodziło się z lektury książek: „Ostatni Mohikanin” Jamesa Fenimore Coopera,  powieści przygodowych Karola Maya, opowiadających o walkach z Indianami. Zainteresowanie tym tematem przyczyniło się także do poznania historii Ameryki Północnej, w szczególności plemion indiańskich w XIX wieku, które były zamykane w rezerwatach i zmuszane, by tam wieść swoje życie. Dzisiaj autor wystawy częściej sięga po książki popularnonaukowe, jak np. biografia Apacza Cochisa. To właśnie literatura pomaga w odtworzeniu wszystkich szczegółów i stąd można czerpać wiedzę, jak indiańska wioska wyglądała. Część plemion bowiem prowadziła koczowniczy tryb życia, a inni zakładali wioski w konkretnym miejscu i osiedlali się tam na stałe. Stąd wynika różnica w wyglądzie namiotów – jak opowiadał Paweł Filpowski -  plemiona koczownicze zamieszkiwały w tipi, które łatwiej złożyć i przemieścić w inne miejsce, natomiast wigwamy są bardziej rozłożyste i nadają się do zamieszkania na stałe.

          Jak każda pasja kolekcjonerska, nie jest to hobby tanie. Figurki zrobione są z plastiku lub gumy i różnią się wykonaniem oraz ceną. Do najbardziej znanych firm produkujących profesjonalne modele należą: Timpo, Elastolin, Britains.  Tego typu figurki można zakupić w internecie, np. na eBayu, czy Allegro. Najdroższe przedmioty to ceny rzędu nawet 1000 euro! Najdroższy komplet znajdujący się w zbiorach naszego gościa kosztował 200 dolarów. Nie zawsze jednak trzeba dużo wydać, aby znaleźć coś ciekawego. Można również uzupełniać kolekcję, odwiedzając sklepy z zabawkami, a także hipermarkety, w których często znajdują się interesujące egzemplarze.

          Współcześnie, aby poczuć indiański klimat, wystarczy odwiedzić liczne inscenizowane wioski, skanseny, których nie brak w Europie, a także w  Polsce. W naszym kraju można udać się do Uniejowa, gdzie co roku organizowane jest indiańskie lato. Zafascynowani tym tematem poczują się jak w prawdziwym rezerwacie, podziwiając tańce, śpiewy, a także tradycje     plemienne. Drugim takim miejscem jest miejscowość Józefów w okolicy Kalisza, gdzie znajduje się Westernland – największa wioska indiańska w Europie! Można w niej spotkać prawdziwych Indian, którzy przede wszystkim przybliżają swoją kulturę, prezentując swoje rytuały, taniec przodków przy ognisku, śpiewając, grając na instrumentach, opowiadając historię swoich plemion, a także pokazując szamańskie obrzędy.  Obok wioski znajduje się  miasteczko rodem z Dzikiego Zachodu, gdzie porządku pilnuje szeryf i ściga wyjętych spod prawa.

        Pasja naszego gościa okazała się niezwykle ciekawa, z jego opowieści dowiedzieliśmy się wielu fascynujących historii i mogliśmy poczuć prawdziwy klimat rodem z Dzikiego Zachodu!

1.1.jpg 1.2.jpg 1.3.jpg

1.4.jpg 1.5.jpg 1.6.jpg

1.7.jpg 1.8.jpg 1.9.jpg

2.0.jpg 2.1.jpg 2.2.jpg

2.3.jpg 2.4.jpg 2.5.jpg

2.6.jpg 2.7.jpg 2.8.jpg

2.9.jpg 3.0.jpg 3.1.1.jpg

3.2.jpg 3.3.jpg 3.4.jpg

3.5.jpg 3.6.jpg 3.7.jpg

3.8.jpg 3.9.jpg 4.0.jpg

4.1.1.jpg 4.1.jpg 4.2.jpg

4.3.jpg 4.4.jpg 4.5.jpg

4.6.jpg 4.7.jpg 4.8.jpg

4.9.jpg 5.0.jpg 5.1.jpg

5.2.jpg 5.3.jpg 5.4.jpg

5.6.jpg 5.7.jpg 5.8.jpg

5.9.jpg 6.0.jpg 6.1.jpg

6.3.1.jpg 6.5.jpg 6.6.jpg

6.8.jpg 7.1.jpg 7.3.jpg

7.5.jpg 7.7.jpg 7.9.jpg

8.1.jpg 8.3.jpg 8.4.jpg

8.5.jpg 8.6.jpg 8.7.jpg

8.8.jpg

 

Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech