Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 5.00 (14 Votes)
Pn29kwiecień201910:06
Information
Bibliotekarz poleca
Dorota Wyrzykiewicz
2121 hits
Ameryka Łacińska oczami Cejrowskiego

      Wojciech Cejrowski to autor popularnych książek podróżniczych, ale także osobowość telewizyjna i showman znany z cyklu programów pod tytułem „Boso przez świat”. Z wykształcenia jest socjologiem, ale znany i ceniony jest przede wszystkim jako podróżnik i członek prestiżowego „The Explorers Club”.

      Takiego Cejrowskiego lubię najbardziej. Człowieka z pasją, obywatela świata, globtrotera-gawędziarza, obdarzonego niezwykłym talentem do snucia wyjątkowych opowieści, ciekawego wszystkiego i jeżdżącego tam, gdzie nie chcieli pojechać inni. Taki właśnie jawi się w książkach „Gringo wśród dzikich plemion” i „Río Anaconda” i takiego też lubię czytać najbardziej. Za niektórymi poglądami pana Cejrowskiego nie przepadam, za to uwielbiam jak przedstawia Amerykę Łacińską. Autor odbył kilkadziesiąt podróży, głównie po Ameryce Południowej. W 2014 roku ukazała się kolejna książka podróżnika pod tytułem „Wyspa na prerii” poświęcona życiu na prerii w Arizonie, gdzie autor ma ranczo.

       Cejrowski ma swoje niezłomne zasady, dlatego między innymi dba o wygląd swoich książek, tak by ich cena odpowiadała jakości. Książki wydane przez Bibliotekę Poznaj Świat są wyjątkowe i posiadają znakomitą szatę graficzną. Samo trzymanie ich w rękach, przewracanie błyszczących kartek z kredowego papieru, oglądanie świetnej jakości kolorowych zdjęć umieszczonych na podwójnych stronach stanowi wielką przyjemność dla czytelnika. Dla mnie zaraz po treści, to duża wartość dodana i przyznać muszę dawno już nie widziałam tak pięknie wydanych książek.

       „Podróżnik WC” to pierwsza podróżnicza książka Wojciecha Cejrowskiego. Została wydana w roku 1997 i od razu stała się bestsellerem. Kolejnych wznowień długo, długo nie było, ponieważ autor się nie zgadzał. Twierdził, że książka jest nieporadnie napisana, zbyt zadufana i za cienka, za mało w niej dialogów, a niektórych opisanych historii dziś w ogóle by już nie opowiedział. Wydawca uważał co innego i w końcu udało się mu przekonać autora, by poprawił i rozbudował tekst. I tak powstało nowe wydanie - uzupełnione, rozbudowane i dopieszczone w najdrobniejszych szczegółach.

„Podróżnik WC” to książka jedyna w swoim rodzaju, napisana z pasją, precyzją i humorem. Zawiera opis najbardziej nieprawdopodobnych i zarazem wesołych przygód, które przeżył autor w trakcie kilkunastu ekspedycji do krajów tropikalnych. Zamiast opisu jednej są relacje z kilku wypraw - po Meksyku, Gwatemali, Panamie i Kolumbii - w poszukiwaniu przygody, tajemnicy, Ciudad Perdida i Zaginionego Miasta. Podróżnik WC pakuje plecak i wyrusza w drogę, zaś czytelnika zachęca by wstał z fotela i stawił czoło przygodzie. Pokazuje, że samotna podróż nie jest tak straszna, jak mogłoby się wydawać. Przeciwnie może być o wiele bardziej pouczająca, zachwycająca, pożyteczna, a przy odrobinie rozwagi - bezpieczna! Świat widziany oczami WC jest zawsze pełen dowcipu i fantazji. Najbardziej dramatyczne wydarzenia mrożą krew w żyłach, ale jednocześnie wywołują salwy śmiechu. Książkę czyta się jednym tchem i można odnieść wrażenie, że za naszymi plecami stoi sam Wojciech Cejrowski i opowiada nam swoje przezabawne, ale i niebezpieczne historie. Nie skupia się wyłącznie na suchych faktach opisujących odwiedzane przez siebie kraje, ale dołącza również cenne uwagi dotyczące samego podróżowania, rady jak się spakować oraz krótkie studium ludzkiej osobowości spotkanych w podróży ludzi i ich poglądów. Poza tym nie sposób nie docenić autora za swobodę wyrażania swoich myśli, dystans do siebie i świata oraz ciekawość i dociekliwość, których nie zatrzyma żadna bariera, a już z pewnością nie finansowa.

       Twórczość Wojciecha Cejrowskiego jest dowodem, że dobra książka podróżnicza wcale nie musi być zagraniczna. Polacy też umieją pisać z werwą i humorem. Polska literatura tego gatunku jest naprawdę bogata: począwszy od książek o tradycji podróżniczej (A. Fiedler, T. Halik), przez książki współczesnych łowców przygód (J. Pałkiewicz, W. Cejrowski, M. Fiedler), a kończąc na książkach mniej znanych i debiutujących podróżników (K. Choszcz, S. Czerniecki). Jeśli nie po drodze nam do odwiedzenia niektórych zakątków świata zostaje jeszcze literatura, która jest znakomitą alternatywą i namiastką podróży.

Zachęcam do czytania książek podróżniczych!

 

Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta.   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta. Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech

Wypożycz książkę online:

Możesz wypożyczyć lekturę lub ciekawą książkę przez internet. >>>Wejdź do naszej biblioteki<<<<

Jesteśmy też na facebooku

Facebook naszej biblioteki >>> >>>TUTAJ<<<<

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.

Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech