Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 4.85 (17 Votes)
Cz28luty201908:30
Information
Biblioteka - pasje
Dorota Wyrzykiewicz
1552 hits
„Przetwory z pasją” (GALERIA)

          W lutowej edycji projektu „Sto pasji nauczycieli na 100-lecie szkoły” wzięła udział pani pedagog Kinga Sarna. Wystawa pt.: „Przetwory z pasją” pozwoliła zapoznać się uczniom z jednym ze sposobów konserwacji żywności, jakim są zaprawy.

          Wydawać by się mogło, że przetwory, konserwy, kiszonki i zaprawy to przeżytek i zajęcie naszych babć, że dzisiaj nikt już się tym nie zajmuje, bo nie ma na to czasu i siły po intensywnym i męczącym dniu pracy. Poza tym można przecież to wszystko kupić w sklepach, w pięknych kolorowych opakowaniach i przystępnej cenie. No cóż, rzeczywiście tak jest, ale wystarczy przyjrzeć się drobnym napisom na etykiecie, by zrozumieć ile w środku znajduje się składników z tajemniczą literą E na początku, ile jest glutaminianu sodu zamiast naturalnych przypraw i jak bardzo niewiadome jest pochodzenie użytych owoców i warzyw.

         Podczas pogadanki uczestnicy mieli okazję zobaczyć, jak w szybki sposób można przygotować przepyszną oliwę z przyprawami do sałaty oraz różnego rodzaju dipy. Można było poznać oryginalne przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie w rodzinie pani pedagog. Najbardziej wyczekiwanym punktem programu była oczywiście degustacja i zgadywanie nazw pyszności zamkniętych w słoikach. Nie było to wcale łatwe zadanie, bowiem poznane smaki były unikalne, niespotykane i bardzo oryginalne. Mieliśmy okazję spróbować: brzoskwinie na słodko, sałatkę warzywną w occie, ogórki w przeróżnych przyprawach, grzybki w occie, ketchup z cukinii, dynię z ananasem, cukinię w occie, gruszki w occie, kapustę białą z burakami, rajskie jabłuszka na słodko, porzeczki na słodko, sok z kwiatu aronii oraz przepyszne dipy – z agrestu, śliwki oraz cukinii. Na koniec degustacji kilku śmiałków zdecydowało się spróbować małych papryczek chili. Zrobiło się jeszcze bardziej wesoło. Zuchwalców uratował kompot dyniowo-ananasowy, który zneutralizował przykre pieczenie. Zdaniem pani pedagog to kompot dobry na wiele dolegliwości i także na poprawę humoru.

          Autorka wystawy udowodniła, że konfitury, dżemy, marynaty, soki i wszelkie inne przetwory własnej produkcji są bezkonkurencyjne! Smakują znacznie lepiej niż te ze sklepu. Mamy też pewność, że w przetworach przygotowanych w domowych warunkach nie ma żadnej chemii. Robiąc domowe przetwory, sami decydujemy o smaku i ilości cukru. Własne przetwory górują nad przemysłowymi pod jeszcze jednym względem – robimy je ze świeżych owoców i warzyw, tuż po zbiorze. Najlepiej, tak jak pani pedagog, z własnego ogródka, hodowanych bez sztucznych nawozów i pestycydów. Schyłek lata to najlepszy czas, by zacząć robić przetwory.

           Moda na domowe przetwory powraca, być może za sprawą ogólnego trendu na gotowanie, większej fascynacji zdrowym stylem życia, większą świadomością zasad zdrowego odżywiania i modą na eko. Jeszcze do niedawna zapomniane marynaty, teraz wracają do łask.

            Być może i Wy, po tej ciekawej lekcji, skusicie się na przygotowanie domowych przetworów. Przepisy dostępne są u pani pedagog Kingi Sarny. Warto poświęcić czas, by móc w jesienne i zimowe dni otwierać własne słoiki pachnące letnim ogrodem. Pomimo ogromu przeróżnych konfitur i przetworów dostępnych na sklepowych półkach, nic nie zastąpi własnoręcznie przygotowanych wecków. Nie tylko z powodu wyjątkowo naturalnego zapachu i smaku, ale także z powodu satysfakcji!

1.1.jpg 1.2.jpg 1.4.jpg

1.5.jpg 1.6.jpg 1.7.jpg

1.8JPG.jpg 1.9JPG.jpg 2.1JPG.jpg

2.2JPG.jpg 2.3JPG.jpg 2.4JPG.jpg

2.5JPG.jpg 2.6JPG.jpg 2.8JPG.jpg

2.9JPG.jpg 3.0JPG.jpg 3.1JPG.jpg

3.2JPG.jpg 3.3JPG.jpg 3.4JPG.jpg

3.5JPG.jpg 3.6JPG.jpg 3.7JPG.jpg

3.8JPG.jpg 3.9JPG.jpg 4.1JPG.jpg

4.2JPG.jpg 4.3JPG.jpg 4.4JPG.jpg

4.5JPG.jpg 4.6JPG.jpg 4.7JPG.jpg

4.8JPG.jpg 4.9JPG.jpg 5.1JPG.jpg

5.2JPG.jpg 5.3JPG.jpg 5.4JPG.jpg

5.5JPG.jpg 5.6JPG.jpg 5.7JPG.jpg

5.8JPG.jpg 5.9JPG.jpg 6.1JPG.jpg

6.2JPG.jpg 6.4JPG.jpg

Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech