Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 5.00 (6 Votes)
Pt11styczeń201910:46
Information
Biblioteka - pasje
Dorota Wyrzykiewicz
3131 hits
„Obrazy nitką malowane” (GALERIA)

               W styczniu w ramach projektu „Sto pasji nauczycieli na 100-lecie szkoły” gościmy w czytelni panią dyrektor Małgorzatę Lorek. Wystawa pt.: „Obrazy nitką malowane” pozwoliła zapoznać się z trudną sztuką haftu krzyżykowego.

           Można było obserwować krok po kroku etapy prostych ściegów krzyżykowych i poprawny sposób trzymania igły i kanwy, czyli specjalnego materiału do haftowania z widocznymi włóknami tkaniny tworzącymi kratkę. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób przenieść wzór z szablonu na materiał i jak go poprawnie zaznaczyć. Każdy kwadrat przeniesiony na tkaninę zaznaczony jest różnymi symbolami, które z kolei oznaczają odpowiednie kolory nici. Nici zaś należy dobierać ściśle z kodem umieszczonym na wzorniku, aby końcowy efekt pracy był we właściwej kolorystyce.

           Zainteresowania pani dyrektor haftem trwają już piętnaście lat, co pozwoliło jej dojść do perfekcji w wykonywaniu swoich rękodzieł. Mogliśmy podziwiać piękne obrazy, haftowane serwety, bieżniki, obrusy i kolorowe poduszki. Niektóre prace były na tyle interesujące, że oprawiono je w drewniane ramy z eleganckim passe-partout, aby mogły zdobić ściany. Okazało się, że haftowanie to dość żmudna praca, która wymaga wiele czasu i precyzji, dlatego często bywa polecana jako ćwiczenie uspakajające, wyciszające i przede wszystkim uczące cierpliwości. Na wykonanie niektórych prac trzeba było poświęcić kilka miesięcy, a nawet pół roku. Okazało się, że miarą staranności wykonanej pracy jest widok haftu od spodu. Im bardziej przypomina on rysunek na prawej stronie tkaniny, nie ma żadnego supełka, tym większy jest stopień  precyzji wykonania danej pracy.

         Podczas prezentacji uczestnicy mogli zadawać pytania, a nawet spróbować samodzielnie trudnej sztuki haftowania. Do dyspozycji była kanwa z nieco większymi oczkami, ale i to nie ułatwiało zadania. Prawdopodobnie, aby osiągnąć większą wprawę, potrzebne jest więcej czasu i ćwiczeń. Było jednak dużo śmiechu i satysfakcji z osiągniętych rezultatów. Nie tylko dziewczyny próbowały swych sił!

           Prace pani dyrektor wykonane zostały niezwykle precyzyjnie, ponieważ użyta kanwa ma bardzo drobne oczka, a nici są cienkie i delikatne. Całość tworzy niemal wrażenie obrazu malowanego farbami olejnymi lub prawdziwej fotografii. Nasza czytelnia po zawieszeniu obrazów zyskała charakter miejsca, w którym jeszcze przyjemniej spędza się czas. Szkoda, że obrazy trzeba będzie ściągnąć ze ścian już w lutym i oddać je właścicielce. Na szczęście pozostaną małe okrągłe haftowane obrazki, przedstawiające cztery pory roku, które wcześniej sprezentowała nam inna wielbicielka haftu krzyżykowego, 82-letnia pani Jadwiga Górska. Prace te prezentujemy na końcu naszej Galerii.

            Wystawa trwa w czytelni do końca stycznia. Serdecznie zapraszamy osoby, które jeszcze nie zdążyły się z nią zapoznać!

1.1JPG.jpg 1.2JPG.jpg 1.3JPG.jpg

1.4JPG.jpg 1.5JPG.jpg 1.6JPG.jpg

1.7JPG.jpg 1.8JPG.jpg 1.9JPG.jpg

2.0JPG.jpg 2.1JPG.jpg 2.2JPG.jpg

2.3JPG.jpg 2.4JPG.jpg 2.5JPG.jpg

2.6JPG.jpg 2.7JPG.jpg 2.82JPG.jpg

2.83JPG.jpg 2.8JPG.jpg 3.3JPG.jpg

3.4JPG.jpg 3.5JPG.jpg 3.6JPG.jpg

3.7JPG.jpg 3.8JPG.jpg 3.9JPG.jpg

4.0JPG.jpg 4.1JPG.jpg 4.2JPG.jpg

5.1JPG.jpg 5.2JPG.jpg 5.4JPG.jpg

5.5JPG.jpg 5.6JPG.jpg 5.7JPG.jpg

5.8JPG.jpg 5.9JPG.jpg 6.1JPG.jpg

6.2JPG.jpg 6.3JPG.jpg 6.4JPG.jpg

9.1JPG.jpg 9.2JPG.jpg 9.3JPG.jpg

 

Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech