Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 5.00 (10 Votes)
Pn26listopad201811:07
Information
Biblioteka - pasje
Dorota Wyrzykiewicz
2692 hits
„W pogoni za Bismarckiem” (GALERIA)

 

               Biblioteka w ramach uczczenia 100-lecia szkoły rozpoczęła projekt „Sto pasji nauczycieli”. Inauguracją tego wydarzenia była listopadowa wystawa grafik i modeli okrętów wojennych z drugiej wojny światowej pt. „W pogoni za Bismarckiem” autorstwa Krzysztofa Andrzejaka.

            Modele statków z ich najmniejszymi detalami przedstawiono w skali 1:700. Niektóre z nich miały na tyle drobne szczegóły, że niektórzy musieli użyć lupy, aby je wszystkie zobaczyć. Na półkach w gablocie znalazł się oczywiście niemiecki pancernik „Bismarck”, brytyjski krążownik liniowy HMS „Hood”, pancernik „Prince of Wales”, polski niszczyciel ORP „Piorun”, najsłynniejszy brytyjski lotniskowiec „Ark Royal” i wiele innych.  Ciekawe informacje i zdjęcia przedstawionych modeli okrętów umieszczono na dwóch dużych tablicach korkowych, na których również znalazły się grafiki narysowane przez profesora, a będące kolejną jego pasją. Wielkość samolotów i działek umieszczonych na lotniskowcu była tak mała, że na zdjęciach umieszczono je obok grosza i zapałki w celu większej wizualizacji skali.  

                 Zorganizowane odwiedziny wystawy przeprowadzono dla siedmiu klas i dla grupy nauczycieli, którzy mogli wysłuchać ciekawych opowieści dotyczących modelarstwa, wykorzystywanych materiałów do sklejania modeli, sposobów ich łączenia i wyszukiwania źródeł, na podstawie których możliwe jest budowanie okrętów identycznych z faktycznym ich stanem w danym dniu czy nawet porze dnia. Wiele informacji dotyczyło historii walk, w których wzięły udział okręty, min. alianckiej operacji przeciw „Bismarckowi” w maju 1941 na północnym Atlantyku, niemieckiej operacji Rheinübung  oraz bitwy w Cieśninie Duńskiej.

              Wystawę odwiedzili też inni nauczyciele, którzy w kolejnych miesiącach podzielą się swoimi zainteresowaniami i pasjami smile Pozostali uczniowie i nauczyciele oglądali wystawę w wolnym czasie i podczas przerw międzylekcyjnych.

1.1JPG.jpg 1.2JPG.jpg 1.3JPG.jpg

1.4JPG.jpg 1.5JPG.jpg 1.6JPG.jpg

1.7JPG.jpg 1.8JPG.jpg 1.99JPG.jpg

2.1JPG.jpg 2.2JPG.jpg 2.3JPG.jpg

2.4JPG.jpg 2.6JPG.jpg 2.7JPG.jpg

2.8JPG.jpg 3.1JPG.jpg 3.2JPG.jpg

3.3JPG.jpg 3.4JPG.jpg 3.5JPG.jpg

3.7JPG.jpg 3.8JPG.jpg 3.9JPG.jpg

4.0JPG.jpg 4.1JPG.jpg 4.2JPG.jpg

4.4JPG.jpg 4.5JPG.jpg 4.6JPG.jpg

4.7JPG.jpg 4.8JPG.jpg 6.1JPG.jpg

6.2JPG.jpg 6.3JPG.jpg 6.4JPG.jpg

6.5JPG.jpg 6.6JPG.jpg

Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech