Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 5.00 (6 Votes)
Pn26listopad201811:07
Information
Biblioteka - pasje
Dorota Wyrzykiewicz
2187 hits
„W pogoni za Bismarckiem” (GALERIA)

 

               Biblioteka w ramach uczczenia 100-lecia szkoły rozpoczęła projekt „Sto pasji nauczycieli”. Inauguracją tego wydarzenia była listopadowa wystawa grafik i modeli okrętów wojennych z drugiej wojny światowej pt. „W pogoni za Bismarckiem” autorstwa Krzysztofa Andrzejaka.

            Modele statków z ich najmniejszymi detalami przedstawiono w skali 1:700. Niektóre z nich miały na tyle drobne szczegóły, że niektórzy musieli użyć lupy, aby je wszystkie zobaczyć. Na półkach w gablocie znalazł się oczywiście niemiecki pancernik „Bismarck”, brytyjski krążownik liniowy HMS „Hood”, pancernik „Prince of Wales”, polski niszczyciel ORP „Piorun”, najsłynniejszy brytyjski lotniskowiec „Ark Royal” i wiele innych.  Ciekawe informacje i zdjęcia przedstawionych modeli okrętów umieszczono na dwóch dużych tablicach korkowych, na których również znalazły się grafiki narysowane przez profesora, a będące kolejną jego pasją. Wielkość samolotów i działek umieszczonych na lotniskowcu była tak mała, że na zdjęciach umieszczono je obok grosza i zapałki w celu większej wizualizacji skali.  

                 Zorganizowane odwiedziny wystawy przeprowadzono dla siedmiu klas i dla grupy nauczycieli, którzy mogli wysłuchać ciekawych opowieści dotyczących modelarstwa, wykorzystywanych materiałów do sklejania modeli, sposobów ich łączenia i wyszukiwania źródeł, na podstawie których możliwe jest budowanie okrętów identycznych z faktycznym ich stanem w danym dniu czy nawet porze dnia. Wiele informacji dotyczyło historii walk, w których wzięły udział okręty, min. alianckiej operacji przeciw „Bismarckowi” w maju 1941 na północnym Atlantyku, niemieckiej operacji Rheinübung  oraz bitwy w Cieśninie Duńskiej.

              Wystawę odwiedzili też inni nauczyciele, którzy w kolejnych miesiącach podzielą się swoimi zainteresowaniami i pasjami smile Pozostali uczniowie i nauczyciele oglądali wystawę w wolnym czasie i podczas przerw międzylekcyjnych.

Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta.   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta. Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech

Statystyki strony

Dzisiaj odwiedziło nas osób 464

Wczoraj 1361

W tygodniu 2869

W miesiącu 6030

Od początku 2019 roku 414775

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.

Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech