Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 5.00 (21 Votes)
Wt20listopad201820:39
Information
Bibliotekarz poleca
Dorota Wyrzykiewicz
3178 hits
Podróżować to żyć!

 

                Angkor Jacka Pałkiewicza to lektura dla miłośników podróży i dla osób, które chcą poznać najdalsze, najbardziej egzotyczne i mało znane rejony świata, nieskażone komercją i napływającą rzeszą turystów.

                     Do niedawna jeszcze takim miejscem był Angkor położony w sercu pierwotnej dżungli. Pierwsza wyprawa, jaką odbył Jacek Pałkiewicz w latach osiemdziesiątych do tego niesamowitego miejsca, wiodła przez dzikie, niedostępne rejony tropikalnych lasów. Sposób, w jaki znany podróżnik opisuje to wspaniałe miejsce, jego historię i kolejne swoje podróże do Angkoru sprawiło, że tak bardzo zafascynował mnie świat stworzony przez człowieka setki lat temu, a następnie pochłonięty przez dziką nieokiełzaną przyrodę, że zapragnęłam zobaczyć to wszystko na własne oczy. I tak się właśnie stało! Kilka lat po przeczytaniu tego reportażu, wybrałam się w podróż śladami Jacka Pałkiewicza, z jego książką w ręku.

                    I to chyba jest najlepsza rekomendacja dla tej książki i dla tego autorasmile    A czym właściwie jest legendarny Angkor i gdzie się znajduje? Słowo Angkor oznacza święte miasto. Dziś nazwą tą określa się zabytkowy kompleks miejski, jaki pozostawili dawni Khmerzy, rdzenni mieszkańcy Kambodży. Najważniejszą i najsławniejszą świątynią jest Angkor Wat, ale to nie jedyna świątynia znajdująca się na terenie kompleksu. Jest ich kilkadziesiąt i każda z nich zachwyca swoimi zdobieniami i niezwykłymi rozwiązaniami architektonicznymi. Kamienne bloki świątyń atakowane przez pnącza agresywnej dżungli robią piorunujące wrażenie. Widoki są tak spektakularne, że kręcono tu zdjęcia do filmu Tomb Raider z Angeliną Jolie w roli głównej, jako młodej pani archeolog Laury Croft. Wiele sław show biznesu miało tu swoje słynne sesje zdjęciowe.    

                 Jak w większości podróżniczych publikacji, tak i w tej znajduje się mnóstwo zdjęć. Stanowią one około połowę książki, a więc jest ich naprawdę sporo. To właśnie te zdjęcia zachwycają czytelnika najbardziej i pozwalają wyobrazić sobie wszystkie opisywane przez podróżnika miejsca.

 Na koniec kilka moich ulubionych cytatów podróżniczych:

Nie byłam wszędzie, ale mam to na liście” – Susan Sontag

„Podróżować znaczy żyć. A w każdym razie żyć podwójnie, potrójnie, wielokrotni” – Andrzej Stasiuk

„Nic tak nie rozwija inteligencji jak podróżowanie” – Emile Zola

„Należy podróżować, by się czegoś nauczyć” – Mark Twain

„Uwielbiam poczucie bycia anonimowym w mieście, w którym nigdy wcześniej nie byłem” – Bill Bryson

„Podróżowanie sprawi, że zaniemówisz z wrażenia, a potem zamienisz się w gawędziarza” – Ibn Battuta

„Podróże to jedyna rzecz na którą wydajemy pieniądze, a stajemy się bogatsi” – autor nieznany

Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta.   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta. Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech

Wypożycz książkę online:

Możesz wypożyczyć lekturę lub ciekawą książkę przez internet. >>>Wejdź do naszej biblioteki<<<<

Jesteśmy też na facebooku

Facebook naszej biblioteki >>> >>>TUTAJ<<<<

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.

Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech