Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 0.00 (0 Votes)
Pt15czerwiec201807:16
Information
Bibliotekarz poleca
Tymoteusz Tomala 1ga
1964 hits
"Ostatnie życzenie" Andrzeja Sapkowskiego

      Zdecydowanie większość z nas kojarzy postać Białego Wilka, czyli wiedźmina, który w ostatnich latach podbił serca tysięcy ludzi z całego świata. Gerlata z Rivii poznaliśmy dzięki CD Projekt Red, która stworzyła trzy odsłony gry Wiedźmin. Największy rozgłos zyskał Wiedźmin 3: Dziki Gon, który otrzymał 251 nagród gry roku, stał się on oficjalnie najbardziej utytułowaną produkcją w historii.

     Jednak niewielu czytało tytułowego Wiedźmina, którego autorem jest Andrzej Sapkowski. Pan Andrzej to moim zdaniem jeden z najlepszych na skalę światową twórców książek fantastycznych. Moja historia z sagą zaczęła się od opowieści „Ostatnie życzenie” (jest to pierwsza odsłona sagi). Nie zdawałem sobie wówczas sprawy, że będzie tak uzależniająca. Po przeczytaniu pierwszej opowieści z miejsca sięgnąłem po następną, a był to początek. Saga wiedźmina opowiada o przygodach Geralta z Rivii wędrującego po przerażającym świecie pełnym dziwnych i krwiożerczych bestii. Geralt dzięki odczarowaniu Addy Białej, córki króla Foltesta zamienionej w strzygę, staje się jednym z najsławniejszych wiedźminów.

      W książce „Ostatnie życzenie” Geralt poznaje piękną kruczoczarną czarodziejkę o imieniu Yennefer, która zmieniła na dobre jego dotychczasowe życie. Spotkanie obojga było czystym przypadkiem, a wszystko to dzięki przyjacielowi wiedźmina, Jaskrowi, który znalazł dżina w jeziorze i lekceważąc go został śmiertelnie ranny. Rany te mogła wyleczyć tylko istota o nadprzyrodzonych zdolnościach. Yennefer wyleczyła Jaskra, ale za wszelką cenę pragnęła zdobyć pieczęć, dzięki której byłaby w stanie zawładnąć dżinem. Pieczęć posiadał Geralt, który oddaje ją czarodziejce, lecz ta podczas rozmowy hipnotyzuje i wykorzystuje go do zemsty w jej imieniu na paru ważnych mieszkańcach, którzy jej ubliżyli. Geralt wykonuje polecenie i bije tych, których wskazała mu Yennefer, w tym również rajcę Wawrzynoska. Miał również sprać kapłana Kreppa, ale ten obezwładnił go zaklęciem i strażnicy aresztowali wiedźmina, a także Chireadana, który próbował go bronić. Oboje wylądowali w lochu. Do miasta powraca burmistrz Nevile. Wzywa on do siebie obu skazańców i żąda wyjaśnień. Jest na nich wściekły, ale wspólnie z kapłanem Kreppem stwierdza z całą pewnością, że całe to zamieszanie powstało z powodu czarodziejki Yennefer. Krepp wyjaśnia również, że za pomocą pieczęci można władać dżinem i zmuszać go do spełnienia życzeń. Yennefer tymczasem zmusza Jaskra, by wypowiedział ostatnie życzenie, by wszyscy uwierzyli, że Geralt jest niewinny. Potem wyrzuca go przez portal do pokoju burmistrza, który przesłuchiwał właśnie Geralta i Chireadana. Zaraz po tym czarodziejka łapie dżina w magiczny okrąg i próbuje go schwytać. Nie może tego jednak zrobić, dopóki osoba rządząca dżinem nie wypowie wszystkich trzech życzeń. Dlatego nie złapie ducha, dopóki nie powie ostatniego życzenia. Geralt orientuje się, iż w rzeczywistości panem dżina - wbrew temu co wszyscy wcześniej przypuszczali - nie jest Jaskier, ale on sam (stąd pierwotna ucieczka dżina i zaniechanie przez niego zaduszenia Jaskra, a także pęknięcie kata w celi). Teraz dżin szarpie się i próbując się uwolnić niszczy całe miasto. Geralt postanawia ją powstrzymać. Krepp tworzy portal i wiedźmin wbiega do jej pokoju. Czarodziejka chce go wyrzucić. Uwzięła się, że schwyta dżina, choćby miało przy tym ucierpieć miasto. Wreszcie Geralt przyznaje jej się, iż to jego życzenia spełnia dżin. Na żądanie czarodziejki wypowiada ostatnie: chce, by on i Yennefer stworzyli parę. Dżin spełnia życzenie, uwalnia się i ucieka. Niszczy przy tym dom, w którym siedzieli wiedźmin i czarodziejka, lecz na szczęście nic im się nie stało. Zgodnie z życzeniem zamieszkali razem.

     „Ostatnie życzenie” Andrzeja Sapkowskiego jest pierwszą odsłoną całej sagi o wiedźminie i zdecydowanie jedną z najbardziej niesamowitych książek fantasy. Czytając ją każdy doceni niesamowity świat czy ciekawe postacie. Dlatego ta książka jest, aż tak bardzo warta polecenia.

 

 

Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech