Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 0.00 (0 Votes)
Wt29maj201809:57
Information
Bibliotekarz poleca
Hubert Skrzypek 1gw
1550 hits
"Pokonać Everest. Opowieść o sile charakteru i woli życia"

         Powieść, którą uważam za godną polecenia wszystkim miłośnikom przygód, nosi tytuł „Pokonać Everest. Opowieść o sile charakteru i woli życia”. Ta trzymająca w napięciu książka autobiograficzna w formie poradnika została napisana przez Beara Gryllsa, a ukazała się na rynku dzięki wydawnictwu Pascal.

          Głównym bohaterem powieści jest Edward Michael "Bear" Grylls, który urodził się 7 czerwca 1974 roku w Donaghadee. Przydomek „Bear” nadała mu starsza siostra Lara,  gdy miał zaledwie tydzień. Obecnie Bear jest Naczelnym Skautem Wielkiej Brytanii, a w przeszłości przez trzy lata służył w brytyjskich siłach specjalnych jako żołnierz 21. Regimentu Rezerwy Special Air Service.

          Akcja książki rozpoczyna się, gdy powyższy śmiałek, młody żołnierz brytyjskiej armii, w czasie ćwiczeń wyskoczył z samolotu nad afrykańską pustynią. Niestety, czasza spadochronu oraz linki splątały się i skok ten mógł zakończyć się tragicznie. Na szczęście Bear nie zginął, choć doznał bardzo poważnych obrażeń kręgosłupa - złamania w trzech miejscach. Po nieudanym skoku mężczyzna spędził kilka miesięcy w szpitalu, groziło mu kalectwo i wózek inwalidzki. Jednakże bohater powieści nie poddał się, z uporem walczył o powrót do pełnej sprawności, wykazując tym samym ogromną siłę charakteru, samozaparcie i upór w dążeniu do celu. Jego tytaniczny wysiłek sprawił, że półtora roku po tych wydarzeniach podjął kolejne wyzwanie: zdobycia najwyższej góry świata, Mount Everestu. W powieści Bear przedstawił wyprawę na szczyt, morderczy wysiłek, który towarzyszy wspinaczom, różne trudne sytuacje, które musieli pokonać, aby osiągnąć upragniony cel. Nasz bohater w czasie tej wyprawy dowiedział się o śmierci ojca, ale nawet tak tragiczne zdarzenie nie zmieniło jego decyzji o kontynuowaniu wyprawy. Bear wraz z grupą śmiałków zdobył szczyt. Jednocześnie zapisał się w historii jako najmłodszy Brytyjczyk, który dokonał tego wyczynu.

           Polecam tę książkę z wielu powodów. Między innymi dlatego, że ma ona autobiograficzny charakter. Sytuacje w niej opisane wydarzyły się naprawdę. Kolejny powód, dla którego zachęcam do zapoznania się z powieścią pt. „Pokonać Everest”, to niezwykły główny bohater  - Bear, który zaimponował mi swoją determinacją, odwagą i niezłomnością w dążeniu do celu. Nawet otarcie się o śmierć czy kalectwo nie stłumiło w nim chęci dokonania czegoś wielkiego. Myślę, że bohater może być wzorem i inspiracją dla każdego z nas. Czasem, gdy muszę zmierzyć się z jakimś trudnym zadaniem, staram się popatrzeć na nie “jak Bear” i nie poddawać się. Mogę stwierdzić, że zdarzenia przedstawione w powieści są tak interesujące, że czyta się ją z zapartym tchem.

           Na zakończenie jeszcze raz polecam wszystkim wyprawę na Everest z Bearem. Dlaczego? Bo to zmienia perspektywę patrzenia na świat i przeciwności losu, które nas spotykają.

           

 

Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech