Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 0.00 (0 Votes)
So5maj201813:09
Information
Bibliotekarz poleca
Dorota Wyrzykiewicz
1626 hits
Beniowski. Ballada bez bohatera

      Beniowski. Ballada bez bohatera w reżyserii Małgorzaty Warsickiej od kwietnia wiedzie prym na deskach Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickigo w Poznaniu.

      Na scenie pięć kobiet, które przy wsparciu trzech muzyków, wyśpiewują teksty Słowackiego. Dzięki takiej interpretacji wokalno-muzycznej wersy z Beniowskiego, po prawie stu siedemdziesięciu latach po śmierci poety, brzmią bardzo naturalnie dla współczesnego widza, co jest szczególnie istotne w próbie dotarcia do widowni młodzieżowej, która w szkołach często-gęsto, męczy się z analizą dygresyjnego poematu Słowackiego. Sama dobrze pamiętam te „męczarnie” na lekcjach języka polskiego. Szkoda, że wtedy nie było takich przedstawieńsmile

Premiera odbyła się 14 kwietnia 2018r. na Scenie Nowej, natomiast premiera z legitymacją 17 kwietnia 2018r. Ja miałam okazję zobaczyć tę sztukę 4 maja, i jak na ironię odbyło się to w pierwszym dniu matur 2018 z języka polskiego.

      Godne uwagi są premiery z legitymacją. Wszyscy posiadacze legitymacji – uczniowskich, studenckich, a nawet emeryckich (na przykład nauczyciele na emeryturze, ale nie tylko!) – mogą wziąć udział w Premierach z legitymacją. Za jedyne 20 PLN (po okazaniu wspomnianego dokumentu) można mieć wyjątkową okazję do zapoznania się nie tylko z najnowszym repertuarem Teatru Nowego, lecz również szansę porozmawiania z twórcami i aktorami podczas spotkania po spektaklu. Można też dowiedzieć się wielu szczegółów dotyczących pracy przy premierze, smakowitych anegdot i ciekawostek z prób… Spotkania prowadzi Michał Pabian. Myślę, że warto skorzystać z tej oferty teatrusmile

Przedstawienie Beniowski. Ballada bez bohatera szczególnie gorąco polecam uczniom, którzy chcą zdawać maturę rozszerzoną z języka polskiego!

Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech