Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 0.00 (0 Votes)
piątek1grudzień201713:21
Information
Biblioteka
Dorota Wyrzykiewicz
1664 odsłon

          30 listopada, w andrzejkowe przedpołudnie, odbyła się II edycja Szkolnego Konkursu Ortograficznego. W szkolnych zmaganiach z ortografią wzięło udział 16 uczniów z liceum i technikum, których umiejętności w tej dziedzinie zostały ocenione najwyżej.

           Tekst dyktanda, którego autorem po raz kolejny był prof. Krzysztof Andrzejak, dotyczył samego wydarzenia, a mianowicie: jak należy przygotować się do dyktanda pod względem merytorycznym, jak poradzić sobie z opanowaniem tremy, skupieniem uwagi i koncentracją. Nie zabrakło oczywiście trudnych wyrazów, których dziś młodzież nie używa na co dzień, a już na pewno nie w teksie pisanym.

               Dyktando było naprawdę trudne! Oto mały fragment:

„Zamiast pisać takie udziwnione, wzięte chyba znikąd słowa, można by usiąść przed komputerem i zhandlować coś w sieci lub pół siedząc, pół leżąc pobawić się iPadem, posyłając w cyberprzestrzeń sweet focie. Jednak teraz nie możemy sobie na to pozwolić, gdyż to, co robimy dzień w dzień na co dzień, jest akurat niemożliwe. Trzeba się pomęczyć i dotrwać do końca dyktanda. Później z powrotem na lekcje, po nich dopiero błogie nicnierobienie...”

           I co, daliście radę? Siedząc przed komputerem w domowym zaciszu i patrząc na napisany już tekst można nie do końca właściwie ocenić skalę trudności. Ale spróbujcie napisać to samodzielnie w sali lekcyjnej w odpowiednim tempie, bez sprawdzania pisowni w słowniku lub pisania tekstu w Wordzie, gdzie system sam poprawia błędy. Wszystkich śmiałków zapraszamy do udziału w przyszłym roku szkolnym w III edycji konkursu.

               A teraz werdykt komisji konkursowej!

Najlepszą okazała się i tytuł Mistrza Ortografii ZSGD w roku szkolnym 2017/2018 zdobyła uczennica klasy 1gw Marta Jeżewska. Miejsce drugie zajął Adrian Łacek z klasy 3ds, natomiast miejsce trzecie Szymon Fornalik z klasy 1gw.

Według punktacji na kolejnych miejscach znaleźli się:

Daria Bukowska, kl. 1g,

Kacper Gorzelańczyk, kl. 1ga,

Izabela Król, kl. 1g,

Jakub Wieczorek, kl. 1gw,

Artur Jaremba, kl. 1ga,

Robert Goroński, kl. 1 ga,

Jan Jaśkowiak, kl. 1 ga,

Kacper Woźny, kl. 1gw,

Magdalena Kurman, kl. 1 ga,

Jakub Banach, kl. 1ga,

Mikołaj Płoski, kl. 1ga.

Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy wytrwałości w dbaniu o poprawną pisownię języka ojczystego!

Organizatorzy:

Krzysztof Andrzejak, Małgorzata Sargalska, Dorota Wyrzykiewicz

Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta.   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta. Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech

Statystyki strony

Dzisiaj odwiedziło nas osób 228

Wczoraj 471

W tygodniu 1049

W miesiącu 8430

Od początku 2019 roku 180657

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, klikając >> OK << zgadzasz się, że używamy plików cookie.

Jeżeli chcesz przeczytać nasze informacje o zasadach Rodo wybierz przycisk >> RODO <<.

OK RODO
Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech