Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 0.00 (0 Votes)
piątek1grudzień201713:21
Information
Biblioteka
Dorota Wyrzykiewicz
1669 odsłon

          30 listopada, w andrzejkowe przedpołudnie, odbyła się II edycja Szkolnego Konkursu Ortograficznego. W szkolnych zmaganiach z ortografią wzięło udział 16 uczniów z liceum i technikum, których umiejętności w tej dziedzinie zostały ocenione najwyżej.

           Tekst dyktanda, którego autorem po raz kolejny był prof. Krzysztof Andrzejak, dotyczył samego wydarzenia, a mianowicie: jak należy przygotować się do dyktanda pod względem merytorycznym, jak poradzić sobie z opanowaniem tremy, skupieniem uwagi i koncentracją. Nie zabrakło oczywiście trudnych wyrazów, których dziś młodzież nie używa na co dzień, a już na pewno nie w teksie pisanym.

               Dyktando było naprawdę trudne! Oto mały fragment:

„Zamiast pisać takie udziwnione, wzięte chyba znikąd słowa, można by usiąść przed komputerem i zhandlować coś w sieci lub pół siedząc, pół leżąc pobawić się iPadem, posyłając w cyberprzestrzeń sweet focie. Jednak teraz nie możemy sobie na to pozwolić, gdyż to, co robimy dzień w dzień na co dzień, jest akurat niemożliwe. Trzeba się pomęczyć i dotrwać do końca dyktanda. Później z powrotem na lekcje, po nich dopiero błogie nicnierobienie...”

           I co, daliście radę? Siedząc przed komputerem w domowym zaciszu i patrząc na napisany już tekst można nie do końca właściwie ocenić skalę trudności. Ale spróbujcie napisać to samodzielnie w sali lekcyjnej w odpowiednim tempie, bez sprawdzania pisowni w słowniku lub pisania tekstu w Wordzie, gdzie system sam poprawia błędy. Wszystkich śmiałków zapraszamy do udziału w przyszłym roku szkolnym w III edycji konkursu.

               A teraz werdykt komisji konkursowej!

Najlepszą okazała się i tytuł Mistrza Ortografii ZSGD w roku szkolnym 2017/2018 zdobyła uczennica klasy 1gw Marta Jeżewska. Miejsce drugie zajął Adrian Łacek z klasy 3ds, natomiast miejsce trzecie Szymon Fornalik z klasy 1gw.

Według punktacji na kolejnych miejscach znaleźli się:

Daria Bukowska, kl. 1g,

Kacper Gorzelańczyk, kl. 1ga,

Izabela Król, kl. 1g,

Jakub Wieczorek, kl. 1gw,

Artur Jaremba, kl. 1ga,

Robert Goroński, kl. 1 ga,

Jan Jaśkowiak, kl. 1 ga,

Kacper Woźny, kl. 1gw,

Magdalena Kurman, kl. 1 ga,

Jakub Banach, kl. 1ga,

Mikołaj Płoski, kl. 1ga.

Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy wytrwałości w dbaniu o poprawną pisownię języka ojczystego!

Organizatorzy:

Krzysztof Andrzejak, Małgorzata Sargalska, Dorota Wyrzykiewicz

1JPG.jpg 2JPG.jpg 3JPG.jpg

4JPG.jpg 5JPG.jpg 6JPG.jpg

7JPG.jpg 8JPG.jpg 91JPG.jpg

92JPG.jpg 93JPG.jpg 94JPG.jpg

95JPG.jpg 96JPG.jpg 97JPG.jpg

98JPG.jpg 991JPG.jpg 992JPG.jpg

993JPG.jpg 994JPG.jpg 995JPG.jpg

997JPG.jpg 998JPG.jpg 999JPG.jpg

Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech