Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 0.00 (0 Votes)
sobota28październik201723:15
Information
Bibliotekarz poleca
Dorota Wyrzykiewicz
932 odsłon

          Od 24 października do 21 stycznia 2018 r. w Galerii Pestka można oglądać oryginalną wystawę BODY WORLDS - VITAL. Jest to najliczniej odwiedzana wystawa świata. Do tej pory na całym świecie obejrzało ją 45 mln widzów.

          Ja miałam okazję oglądać ją po raz pierwszy w 2008 roku w czasie wakacji i zrobiła ona na mnie ogromne wrażenie. Dzisiaj oglądałam ją po raz drugi i nie zawiodłam się. Dodatkowo mogłam podziwiać ludzkie ciała utrwalone jakby w ruchu, sprawiające wrażenie niezwykłych, artystycznych obrazów lub klatek zdjęciowych. Tego wcześniej nie było. Dodatkowym atutem były szczegółowe opisy eksponatów w języku polskim oraz ciekawe komentarze, obsługujących wystawę, studentów medycyny.

          Wystawa jest skierowana do wszystkich ciekawych ludzkiego ciała – bez wzglądu na wiek. Zarówno do dzieci w wieku szkolnym, licealistów, jak i studentów, a także do osób dojrzałych. Preparaty są jak rzeźby, tak aby każdy mógł zobaczyć jak wygląda ciało człowieka w sposób, który najbardziej przypomina rzeczywistość. Wystawa umożliwia poznanie anatomii, fizjologii i sposobów na zdrowsze życie. Porównuje zdrowe ciała z ciałami, które uległy różnorodnym chorobom i schorzeniom. Zwiedzający mają wrażenie poruszania się po trójwymiarowym atlasie anatomii oraz mogą dowiedzieć się, jak skomplikowany, piękny, ale też kruchy jest nasz organizm.

          Dzięki innowacyjnemu procesowi plastynacji, który został wynaleziony i opatentowany przez dr Gunthera von Hagens, można podziwiać wewnętrzne piękno naszego ciała, a także zajrzeć do najskrytszych zakamarków ludzkiego organizmu. Tak naprawdę na początku celem procesu plastynacji wynalezionego przez dr Gunthera von Haggena była edukacja studentów i stworzenie anatomicznych preparatów, które lepiej pozwalałyby poznać ludzkie ciało. Wszystkie eksponaty są autentyczne. Ciała pochodzą od dawców, którzy jeszcze za życia zgodzili się na eksponowanie ich w taki sposób po śmierci. W Instytucie Plastynacji w Guben zarejestrowanych jest 17 tys. dawców.

          Wystawę można oglądać codziennie w Galerii Pestka w godzinach od 9.00 do 20.00 Bilety kosztują od 25 do 60 zł. Polecam szczególnie tym, którzy interesują się ludzką naturą oraz chcieliby dowiedzieć się o sobie czegoś więcej.

 

   

Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta.   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta. Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech

Statystyki strony

Dzisiaj odwiedziło nas osób 633

Wczoraj 920

W tygodniu 1553

W miesiącu 14710

Od początku 2019 roku 14937

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, klikając >> OK << zgadzasz się, że używamy plików cookie.

Jeżeli chcesz przeczytać nasze informacje o zasadach Rodo wybierz przycisk >> RODO <<.

OK RODO
Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech