30 września w Teatrze Muzycznym w Poznaniu odbyła się premiera słynnego musicalu Nine. Wystawiono go po raz pierwszy na Broadwayu w 1982 roku. Zagrany został prawie 800 razy i zdobył prestiżową nagrodę Tony w pięciu kategoriach, w tym za najlepszy musical.

         Okrzyknięty arcydziełem, Nine stanowi zarazem najważniejsze dokonanie w dorobku scenicznym Maury'ego Yestona, autora muzyki i tekstów piosenek, kompozytora innych znanych broadwayowskich przebojów. Sztuka doczekała się też wersji filmowej w 2009 roku, wyreżyserowanej przez Roba Marshalla, w której zagrały m.in. Sophia Loren, Penelope Cruz i Marion Cotillard. 

                 O czym właściwie jest przedstawienie Nine?

         Spektakl opowiada o kryzysie wieku średniego, późnym dojrzewaniu i kryzysie twórczym znanego włoskiego reżysera filmowego i celebryty, nie zapominając jednocześnie, że jest to jednak komedia. Główny bohater Nine - Guido Contini (Damian Aleksander będącym jedynym mężczyzną na scenie) - w przeddzień swoich 40. urodzin staje twarzą w twarz z kryzysem wieku średniego. Chce nakręcić nowy, dziewiąty film w swojej karierze, ale nie ma na niego pomysłu. Chciałby powiedzieć wszystko, a nie ma już nic do powiedzenia. W dodatku jego żona Luisa, była aktorka, zastanawia się nad porzuceniem męża. Na horyzoncie pojawią się inne kobiety: kochanka Carla Albanese, muza Claudia Nardi i producentka jego filmu La Fleur, które w głowie Guida mieszają się ze wspomnieniami jego czułej i kochającej matki oraz tajemniczej Saraghiny.

          Ja mogłam podziwiać poznańską wersję musicalu Nine  w sobotę 7 października. Wyreżyserował ją Jacek Mikołajczyk (Zakonnica w przebraniu, Rodzina Addamsów), kierownikiem muzycznym spektaklu jest Piotr Deptuch, za choreografię odpowiada Paulina Andrzejewska, scenografię projektuje Mariusz Napierała, a kostiumy Agata Uchman. Realizatorzy ci współpracowali już wcześniej przy premierach musicalowych, takich jak: Jekyll&Hyde, Evita czy Jesus Christ Superstar. Podczas spektaklu zagrano takie hity, jak: Be Italian, Unusual Way czy Only with You. Wszystkie w polskiej wersji językowej autorstwa Jacka Mikołajczyka. Obsada została wyłoniona w marcu w drodze ogólnopolskiego castingu. Moim zdaniem największe brawa należą się rewelacyjnej Barbarze Melcer, którą wcześniej oglądałam w przedstawieniu Mamma Mia w Teatrze Muzycznym Roma, a większa część publiczności mogła ją zobaczyć w programie telewizyjnym Twoja twarz brzmi znajomo, gdzie pokazała cały wachlarz swoich aktorskich możliwości.

              Musical Nine będzie można oglądać na deskach poznańskiego Teatru Muzycznego przez kolejnych kilka miesięcy. To trzeba zobaczyć smile Gorąco polecam!

 

Biblioteka zaprasza:

poniedziałek, wtorek, piątek
od 9:00 do 14:00
środa, czwartek
od 9:00 do 15:00

Biblioteka szkolna wraz z czytelnią posiada bogaty księgozbiór i zbiór czasopism, dostęp do komputera z internetem. Dysponujemy 18 000 egzemplarzy książek.

Lektury On-Line

Wolne Lektury:
Lektury on-line:
Wirtualna Biblioteka
Literatury Polskiej:
Lektury dla Szkoły Podstawowej:
Lekturyonline.pl: 

Biblioteki cyfrowe

Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa
Biblioteka Raczyńskich
Biblioteka PTPN 
Wojewódzka Biblioteka Publiczna
i Centrum Animacji Kultury 
Biblioteka Pedagogiczna 
Biblioteka Kórnicka 
Biblioteka Publiczna w Kórniku
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza 
Uniwersytet Ekonomiczny
Politechnika Poznańska 
Akademia Wychowania Fizycznego 
Uniwersytet Przyrodniczy 
Uniwersytet Medyczny
Uniwersytet Artystyczny 
 

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.