Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Click to listen highlighted text! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Powered By GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 5.00 (19 Votes)
N1październik201719:56
Information
Warto przeczytać
Dorota Wyrzykiewicz
3183 hits
Wystawa w CK Zamek

       W CK Zamek już od 28 września można oglądać wystawę pt. Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski Kontekst. To jedyna w swoim rodzaju prezentacja sztuki wybitnych meksykańskich malarzy w naszym kraju. Tytułowy kontekst obrazują bliskie relacje Fridy i Diego z artystami polskiego pochodzenia oraz obecność prac artystów na Wystawie Sztuki Meksykańskiej w Warszawie już w 1955 roku.

       Frida Kahlo to meksykańska malarka, słynąca z autoportretów. Jej życie rozpoczęło się i zakończyło w Cayoacán, w domu rodzinnym zwanym „Niebieskim Domem”. Kahlo przez całe swoje życie twierdziła, że urodziła się 7 lipca 1910, jednakże akt urodzenia podaje datę 6 lipca 1907. Prawdopodobnym powodem takiego postępowania było pragnienie Fridy, aby jej życie, a zwłaszcza jego początek, było utożsamiane z narodzinami nowego Meksyku, którego powstanie datuje się na rok 1910 (rok meksykańskiej rewolucji).

       Sztuka Kahlo ma bardzo wiele nawiązań do kultury meksykańskiej i indiańskiej. Z tego powodu często bywa określana jako sztuka folkowa, nierzadko również jako surrealistyczna. Charakterystyczną tematyką poruszaną przez Kahlo w malarstwie było cierpienie i ból fizyczny. Nawiązania te związane były bezpośrednio z jej problemami zdrowotnymi ciągnącymi się od wieku dziecięcego (polio w 6. roku życia), które dodatkowo wzmogły konsekwencje wypadku komunikacyjnego w okresie nastoletnim. Pamiętnego 17 września 1925 roku w wyniku zderzenia autobusu z tramwajem, którym jechała, doznała złamania trzeciego i czwartego kręgu lędźwiowego, trzech złamań miednicy, 11 złamań prawej stopy i zwichnięcia prawego łokcia. Ponadto stalowa rura wbiła się jej w lewe biodro, co spowodowało zapalenie otrzewnej i pęcherza. Frida spędziła miesiąc w szpitalu, a przez kolejne kilka była unieruchomiona w gipsowym gorsecie.

       To wtedy, w wieku 18 lat zaczęła malować. Swoje zainteresowanie malarstwem i tworzenie autoportretów tłumaczyła słowami: „maluję siebie ponieważ najczęściej przebywam w odosobnieniu i znam dobrze obiekt, który uwieczniam”. Aby pomóc córce w rozwijaniu swoich zainteresowań malarstwem, matka Fridy zorganizowała jej sztalugi umożliwiające malowanie podczas leżenia w łóżku. Ojciec natomiast pożyczył jej swoje farby olejne i pędzle. Jej prace, często szokujące, obrazują ból i surowe życie kobiet. Wiele z nich (55 spośród 143) to autoportrety, pełne osobistej symboliki, często bazującej na odniesieniach do anatomii. Frida mówiła o swojej pracy: „nigdy nie maluję fikcji, przedstawiam moje własne życie”.

       Przez dużą część życia związana z meksykańskim artystą Diego Riverą. Pomimo dezaprobaty matki Frida postanowiła w 1929 roku poślubić swojego nauczyciela i przewodnika. Małżeństwo było burzliwe. Para często spierała się i godziła; oboje mieli silne, nieustępliwe i porywcze charaktery. Tworzyli wyjątkowo niedobraną parę, a ich relację przyrównywano do związku słonia z gołębicą. Chodziło zarówno o ich fizjonomię, jak i o doświadczenie artystyczne i życiowe. On – wielki mężczyzna, doświadczony, pełen temperamentu i sił witalnych artysta, który zjeździł świat i cieszył się sławą. Miał za sobą małżeństwa, z których urodziła mu się trójka dzieci. Ona z kolei uczennica, młodsza o 20 lat, drobna, delikatna i bardzo wrażliwa kobieta, niemająca doświadczenia malarskiego, ale co warto przyznać szybko zaznajamiała się ze sztuką. Niestety, choć bardzo pragnęła, nigdy nie doczekała się potomstwa.

       Frida Kahlo przyciągała i przyciąga ludzi nie tylko niezwykłą historią swojego życia, ale i swoją egzotyczną urodą, wyglądem oraz swoim stylem. W połączeniu z malarstwem to wszystko uczyniło ją ikoną i z pewnością najbardziej popularną ze wszystkich artystek Ameryki Łacińskiej. Na podstawie życia najsłynniejszej malarki tzw. realizmu magicznego powstał w 2002 roku film Frida w reżyserii Julie Taymor. Główną rolę zagrała w nim meksykańska aktorka Salma Hayek.

Wystawę można odwiedzać do 21 stycznia 2018, od wtorku do niedzieli w CK Zamek w godzinach od 12-20. Bilety w cenie 25zł, ulgowe 20zł. Warto zobaczyć, gorąco polecam!

1JPG.jpg 2JPG.jpg 3JPG.jpg

7JPG.jpg 8JPG.jpg 91JPG.jpg

92JPG.jpg 93JPG.jpg 94JPG.jpg

95JPG.jpg 96JPG.jpg 97JPG.jpg

98JPG.jpg 99JPG.jpg 9JPG.jpg

   

 

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech