Coollen Hoover jest amerykańską pisarką powieści, które wielokrotnie gościły na pierwszych miejscach prestiżowych list bestsellerów, m.in. magazynu New York Times. Jej ulubionym gatunkiem jest literatura young adult oraz new adult. 

Czytaliście takie książki? Czy wiecie co to jest za gatunek powieści?

      Ogólnie można powiedzieć, że young adult to literatura dla młodych dorosłych w wieku od 16 do 18 lat, natomiast new adult to literatura dla młodych dorosłych w nieco starszym wieku około 18-25 lat.

      Autorzy szybko zauważyli brak na rynku książek kierowanych do osób w wieku lat od osiemnastu do dwudziestu pięciu. Ponieważ są to „lata przejścia” od nastolatka do dorosłego, w których podejmuje się dużo ważnych decyzji, np. o opuszczeniu rodzinnego domu, o radzeniu sobie z problemami na własną rękę, o pójściu na uniwersytet, pierwszej pracy, pierwszych poważnych związkach i seksie – podjęto decyzję o stworzeniu nowej kategorii. New adult to kategoria dość pojemna i choć przeważają książki o zabarwieniu obyczajowym, to nie brakuje również tytułów z wątkami paranormalnymi. Definicja new adult głosi, iż są to książki dla starszych nastolatków i dorosłych, opowiadające o wchodzeniu w dorosłość i związanymi z tym zagadnieniami. O ile young adult mówi o pierwszych zauroczeniach i pierwszych pocałunkach, o tyle new adult nie obawia się zahaczyć o erotykę i podejmować trudniejsze tematy. Określenie ,,trudniejsze” można rozumieć  na wiele sposobów: począwszy od zakładania rodziny, poprzez poprawczak, więzienie, dotykając śmierci i straty, a na gwałcie czy innych rodzajach przemocy kończąc.

I taka właśnie jest książka Colleen Hoover pt.: „Hopeless”.

      Siedemnastoletnia Sky wiedzie szczęśliwe życie, a przynajmniej tak jej się wydaje. Wprawdzie mieszka z przybraną matką, która jest wrogiem wszelkich zdobyczy techniki i uczy córkę w domu, jednak to wszystko daje Sky namiastkę bezpieczeństwa i spokoju. Kiedy dziewczyna przenosi się do publicznej szkoły, poznaje tam Deana Holdera, o którym krążą paskudne plotki. W jego obecności Sky odczuwa strach i fascynację, ożywają wspomnienia, o których wolałaby zapomnieć. Dziewczyna próbuje trzymać się na dystans, bo wie że Holder oznacza jedno: kłopoty. On natomiast chce dowiedzieć się o niej jak najwięcej. Gdy Sky poznaje Deana bliżej, odkrywa, że nie jest on tym, za kogo go uważała, i że zna ją lepiej, niż ona sama siebie. Od tego momentu życie Sky bezpowrotnie się zmienia. Okazuje się niestety, że czasem odkrycie prawdy może odebrać nadzieję szybciej niż wiara w kłamstwa.

      Więcej szczegółów już nie wyjawię, powiem tylko że jest to książka, którą czyta się jednym tchem, nie mogąc się od niej oderwać. Książka, przez którą zarywa się noc, czytając do bladego świtu, bo ciekawość jak potoczą się dalsze losy bohaterów nie pozwala nam zasnąć. To niezwykle emocjonująca lektura, która naprawdę zaskakuje i zachwyca. Powiem szczerze, że nie myślałam że literatura młodzieżowa może zrobić na mnie jeszcze takie wrażenie. To dobra książka dla młodzieży, choć chyba lepiej powiedzieć: dla młodych ludzi. Tych wkraczających w dorosłość, a nie tych szpanujących pierwszym piwem czy petem. Dorosłość to nie liczba - to doświadczenia, samodzielność, ale przede wszystkim jednak wrażliwość. Już nie niewinne i dziecinne, a właśnie dorosłe spojrzenie na świat.

Gorąco polecam „Hopeless” wszystkim, którzy szukają rozbawienia, wzruszenia i zaskoczenia. „Hopeless” to absolutny must read!

Poniżej przedstawiam inne książki Collen Hoover, które warto przeczytać smile

Biblioteka zaprasza:

poniedziałek, wtorek, piątek
od 9:00 do 14:00
środa, czwartek
od 9:00 do 15:00

Biblioteka szkolna wraz z czytelnią posiada bogaty księgozbiór i zbiór czasopism, dostęp do komputera z internetem. Dysponujemy 18 000 egzemplarzy książek.

Lektury On-Line

Wolne Lektury:
Lektury on-line:
Wirtualna Biblioteka
Literatury Polskiej:
Lektury dla Szkoły Podstawowej:
Lekturyonline.pl: 

Biblioteki cyfrowe

Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa
Biblioteka Raczyńskich
Biblioteka PTPN 
Wojewódzka Biblioteka Publiczna
i Centrum Animacji Kultury 
Biblioteka Pedagogiczna 
Biblioteka Kórnicka 
Biblioteka Publiczna w Kórniku
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza 
Uniwersytet Ekonomiczny
Politechnika Poznańska 
Akademia Wychowania Fizycznego 
Uniwersytet Przyrodniczy 
Uniwersytet Medyczny
Uniwersytet Artystyczny 
 

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.