Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 0.00 (0 Votes)
Cz14wrzesień201719:12
Information
Biblioteka
Dorota Wyrzykiewicz
1877 hits
Wystawa w szkolnej bibliotece

          7 listopada przypada 150. rocznica urodzin wielkiej polskiej uczonej Marii Skłodowskiej-Curie, wyróżnionej dwukrotnie nagrodą Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych. Z tej właśnie okazji biblioteka szkolna zorganizowała wystawę pt.: Takiej Marii raczej nie znacie!

           Marii rowerzystki, przyjaciółki Einsteina, turystki górskiej, skandalistki i wielbicielki psów. Nawet przyczyna jej śmierci jest w publicznej świadomości inna niż to, co rzeczywiście miało miejsce. Wystawa przedstawia wiele nieznanych faktów z życia uczonej. Oto niektóre z nich:

1. Ukochanym psem rodziny Skłodowskich był wyżeł Lancet. Kilkunastoletnia Maria narysowała jego portret, a rysunek świadczył o jej zdolnościach malarskich.

2. Zanim Maria wyjechała do Paryża, trafiła tam jej starsza siostra Bronisława, która pierwsza ukończyła paryską Sorbonę dzięki pomocy finansowej młodszej siostry.

3. Maria Skłodowska zakochała się ze wzajemnością w Kazimierzu Żorawskim, studencie matematyki. Planowali nawet ślub i gdyby nie ostry sprzeciw rodziców narzeczonego (którzy szukali dla Kazimierza bogatej partii), losy Marii potoczyłyby się zupełnie inaczej.  

4. Wraz z Pioterm Curie, świeżo poślubionym genialnym fizykiem poznanym na Sorbonie, Maria w 1895 roku wybrała się w podróż poślubną na rowerach.

5. W 1899 roku Maria wraz z Piotrem wspięli się na najwyższy szczyt polskich Tatr – Rysy (2499 m n.p.m.). Był to nie lada wyczyn w czasach, kiedy tatrzańskie szlaki jeszcze nie istniały, a kobiety musiały nosić długie suknie i kapelusze.

          Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tej wspaniałej kobiecie zapraszamy na wystawę zorganizowaną w holu szkolnej biblioteki. Można tam będzie również zapoznać się z pozycjami książkowymi poświęconymi polskiej uczonej.

23 października odbędzie się konkurs wiedzy o życiu i działalności naukowej Marii Skłodowskiej-Curie. Zainteresowanych uczniów zapraszamy do udziału! Zapisy w szkolnej bibliotece lub sali chemicznej nr 21.

Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta.   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta. Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech

Wypożycz książkę online:

Możesz wypożyczyć lekturę lub ciekawą książkę przez internet. >>>Wejdź do naszej biblioteki<<<<

Jesteśmy też na facebooku

Facebook naszej biblioteki >>> >>>TUTAJ<<<<

Statystyki strony

Dzisiaj odwiedziło nas osób 492

Wczoraj 612

W tygodniu 1653

W miesiącu 16499

Od początku 2019 roku 629569

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.

Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech