7 listopada przypada 150. rocznica urodzin wielkiej polskiej uczonej Marii Skłodowskiej-Curie, wyróżnionej dwukrotnie nagrodą Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych. Z tej właśnie okazji biblioteka szkolna zorganizowała wystawę pt.: Takiej Marii raczej nie znacie!

           Marii rowerzystki, przyjaciółki Einsteina, turystki górskiej, skandalistki i wielbicielki psów. Nawet przyczyna jej śmierci jest w publicznej świadomości inna niż to, co rzeczywiście miało miejsce. Wystawa przedstawia wiele nieznanych faktów z życia uczonej. Oto niektóre z nich:

1. Ukochanym psem rodziny Skłodowskich był wyżeł Lancet. Kilkunastoletnia Maria narysowała jego portret, a rysunek świadczył o jej zdolnościach malarskich.

2. Zanim Maria wyjechała do Paryża, trafiła tam jej starsza siostra Bronisława, która pierwsza ukończyła paryską Sorbonę dzięki pomocy finansowej młodszej siostry.

3. Maria Skłodowska zakochała się ze wzajemnością w Kazimierzu Żorawskim, studencie matematyki. Planowali nawet ślub i gdyby nie ostry sprzeciw rodziców narzeczonego (którzy szukali dla Kazimierza bogatej partii), losy Marii potoczyłyby się zupełnie inaczej.  

4. Wraz z Pioterm Curie, świeżo poślubionym genialnym fizykiem poznanym na Sorbonie, Maria w 1895 roku wybrała się w podróż poślubną na rowerach.

5. W 1899 roku Maria wraz z Piotrem wspięli się na najwyższy szczyt polskich Tatr – Rysy (2499 m n.p.m.). Był to nie lada wyczyn w czasach, kiedy tatrzańskie szlaki jeszcze nie istniały, a kobiety musiały nosić długie suknie i kapelusze.

          Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tej wspaniałej kobiecie zapraszamy na wystawę zorganizowaną w holu szkolnej biblioteki. Można tam będzie również zapoznać się z pozycjami książkowymi poświęconymi polskiej uczonej.

23 października odbędzie się konkurs wiedzy o życiu i działalności naukowej Marii Skłodowskiej-Curie. Zainteresowanych uczniów zapraszamy do udziału! Zapisy w szkolnej bibliotece lub sali chemicznej nr 21.

Biblioteka zaprasza:

poniedziałek, wtorek, piątek
od 9:00 do 14:00
środa, czwartek
od 9:00 do 15:00

Biblioteka szkolna wraz z czytelnią posiada bogaty księgozbiór i zbiór czasopism, dostęp do komputera z internetem. Dysponujemy 18 000 egzemplarzy książek.

Lektury On-Line

Wolne Lektury:
Lektury on-line:
Wirtualna Biblioteka
Literatury Polskiej:
Lektury dla Szkoły Podstawowej:
Lekturyonline.pl: 

Zobacz nas na:

Biblioteki cyfrowe

Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa
Biblioteka Raczyńskich
Biblioteka PTPN 
Wojewódzka Biblioteka Publiczna
i Centrum Animacji Kultury 
Biblioteka Pedagogiczna 
Biblioteka Kórnicka 
Biblioteka Publiczna w Kórniku
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza 
Uniwersytet Ekonomiczny
Politechnika Poznańska 
Akademia Wychowania Fizycznego 
Uniwersytet Przyrodniczy 
Uniwersytet Medyczny
Uniwersytet Artystyczny 
 

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.