Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 5.00 (1 głosowało)
Wt7marzec201718:22
Information
Bibliotekarz poleca
Dorota Wyrzykiewicz
2345 hits
Maria Skłodowska-Curie pierwsza dama polskiej nauki

Maria Skłodowska-Curie była niezwykłą kobietą. Jako jedyna uczona otrzymała nagrodę Nobla dwukrotnie, a jako jedyny uczony w historii została uhonorowana tą nagrodą w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych.

Jest też jedyną kobietą, która spoczęła w paryskim Panteonie w dowód uznania zasług na polu naukowym. Do jej dokonań należą: opracowanie teorii promieniotwórczości, technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków – radu i polonu.

Skłodowska przecierała szlaki na wielu płaszczyznach: jako pierwsza kobieta w Europie uzyskała tytuł doktora, a w 1906 roku przyznano jej profesurę. Feminizm XX wieku wiele jej zawdzięcza. Przetarła szlaki na francuskiej Sorbonie, gdzie objęła katedrę fizyki po mężu i została tym samym pierwszą panią profesor na zdominowanej przez mężczyzn uczelni. Skłodowska jako wybitna persona obracała się w świecie najsławniejszych naukowców – bardzo dobrze znała Ernesta Solvaya, Paula Langevina, Henriego Becquerela, Hendrika Lorentza, Ernesta Rutherforda, Walthera Nernsta, Maxa Plancka, a także przyjaźniła się z Albertem Einsteinem, z którym przez długie lata prowadziła korespondencję. Maria Skłodowska-Curie jest uznawana za jedną z najbardziej wpływowych kobiet dwóch ostatnich stuleci wieku. W 2015 roku ten zaszczytny tytuł przyznali jej Szkoci, a w rankingu przeprowadzonym w Wielkiej Brytanii zdobyła drugie miejsce obok Margaret Thatcher. Maria była jedną z pierwszych kobiet, która uzyskała prawo jazdy, w tym również na samochody ciężarowe. Jednak bardziej niż auta ceniła sobie rower, którym codziennie dojeżdżała na uczelnię i do laboratorium. Na jednośladzie Skłodowska wyruszyła także w podróż poślubną ze swoim mężem, Piotrem Curie. Bardzo krytykowała ówczesny system szkolnictwa i dlatego swoje córki kształciła również w domu. W ogrodzie stworzyła im małą ścieżkę zdrowia. Uważała, że rozwijanie umiejętności artystycznych i sportowych ma ogromne znaczenie dla rozwoju młodego człowieka. Sama noblistka ubóstwiała pływanie – jej ulubionym stylem był kraul. Była też niezwykle zdolnym dzieckiem. Nauczyła się czytać już w wieku 4 lat. W dzieciństwie rozpoczęła naukę kilku języków obcych i ostatecznie świetnie władała aż pięcioma z nich.

W szkole podstawowej wpadła mi do ręki książka biograficzna „Maria Curie” napisana przez młodszą córkę uczonej, Ewę Curie. Tak bardzo zafascynowała mnie historia polskiej noblistki, że w szkole średniej postanowiłam wybrać klasę o profilu biologiczno-chemicznym. I tak właśnie rozpoczęła się moja przygoda z chemią i biologią, która trwa do dzisiaj. O Marii Skłodowskiej napisano wiele książek, które dostępne są również w naszej bibliotece. Ostatnio pojawiła się nowa pozycja pt.: „Nieskalna sławą” napisana przez Tomasza Pospiesznego, pracownika naukowego UAM w Poznaniu. Z przytoczonych przez autora fragmentów biografii i wspomnień wyłania się obraz kobiety niezwykle skromnej i całym sercem oddanej pracy badawczej. Kobiety, która niezależnie od wszystkiego zasługuje na ogromny podziw i szacunek, która mimo wszelkich przeciwności losu nigdy się nie poddała. Pokazuje ją nie tylko z tej naukowej strony, ale pozwala czytelnikowi poznać szczegóły jej prywatnego życia. Nie są to suche fakty ułożone w porządku chronologicznym, jak to zwykle bywa w książkach biograficznych, lecz dobrze czytająca się opowieść. Dużym plusem tej pozycji jest język. Często w biografiach jest on ciężki i sprawia, że czytelnik przy piętnastej stronie zaczyna przysypiać, albo się wyłącza i nic do niego nie dociera. Tutaj na szczęście tak nie jest. Książkę czyta się szybko i z zaciekawieniem.

W tym roku mija 150. rocznica urodzin wielkiej uczonej i między innymi z tej właśnie okazji do kin wchodzi wyjątkowy film „Maria Skłodowska-Curie” w reżyserii Marie Noëlle. To przede wszystkim portret Skłodowskiej-Curie, jakiej nie znaliśmy – czułej matki, kochającej żony, kobiety charyzmatycznej, zdecydowanej, choć pełnej dylematów i sprzeczności. Z jednej perspektywy widzimy kobietę ze stali, kiedy chodzi o obronę swoich przekonań, a z drugiej kruchą istotę, gdy górę biorą uczucia. W Polsce premiera filmu odbyła się 3 marca. W roli tytułowej zobaczymy Karolinę Gruszkę. Partnerują jej m.in. Izabela Kuna w roli Bronisławy Skłodowskiej – siostry noblistki, Piotr Głowacki jako Albert Einstein i Daniel Olbrychski jako Emile Amagat – zagorzały przeciwnik Marii. Film przedstawia okres życia bohaterki pomiędzy otrzymaniem pierwszej a drugiej Nagrody Nobla. To intymny portret kobiety, która dzięki swojej inteligencji i wiedzy oraz nieprzeciętnym zdolnościom zdołała przekonać do siebie świat nauki, od zawsze zdominowany przez mężczyzn. Oprócz wspaniałej gry aktorów możemy również podziwiać przepiękne obrazy utrwalone przez operatora Michała Englerta. Dla mnie film momentami sprawiał wrażenie albumu, w którym przekładając kolejne kartki oglądamy całą serię zdjęć, pocztówek i slajdów, czasami  bardzo osobistych. To właśnie sprawia że cała ekranizacja trafia wprost do duszy odbiorcy.

Poniżej przedstawiam tytuły książek, które polecam do przeczytania. Ale filmu też nie możecie przegapić!

 

 

Maria-1.jpg Maria-2.jpg Maria-3.jpg

Maria-4.jpg Maria-5.jpg Maria-6.jpg

Maria-7.jpg Maria-8.jpg Maria9.9.jpg

         

 

 

 

Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech