Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 4.50 (1 głosowało)
poniedziałek6marzec201715:51
Information
Biblioteka
Mateusz Michalak 1gw
1397 odsłon

Na początku tego roku, w dniu 26 stycznia na placu Wolności w Poznaniu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy poświęconej zaprzysiężeniu Powstańców Wielkopolskich. Była to wystawa plenerowa, którą każdy mógł odwiedzić. 

Dowiedziałem się o tym wydarzeniu podczas zajęć Szkolnego Koła Historycznego. Bardzo zdziwiłem się, że przybyło aż tylu młodych ludzi, co może świadczyć o tym, że młodzież zainteresowana jest również historią swojego regionu. Przybyli licznie uczniowie z poznańskich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Nie brakowało też studentów i starszych mieszkańców Poznania.

Po krótkim, ale bardzo ciekawym przemówieniu, przedstawiciela władz Miasta Poznania rozpoczęło się oprowadzanie po wystawie przez kustosza Muzeum Narodowego w Poznaniu pana Wojciecha Suchockiego. Dodatkową atrakcję stanowiła 9-osobowa grupa rekonstrukcyjną przebrana w stroje Powstańców Wielkopolskich. "Okiem reportera" zauważyłem, że podczas wystawy  większość uczestników koncentrowała swoją uwagę na anegdotach opowiadanych przez kustosza. Na przykład można było dowiedzieć się o błędnym naszyciu stopni wojskowych na mundurze, że wyglądało to tak, jakby generał salutował pułkownikowi. Na koniec każdy z uczestników mógł otrzymać specjalne wydanie egzemplarza gazety "Polska Zbrojna". Pozycja ta w skrócie przedstawiała przebieg wydarzeń historycznych z 1919 roku i opisywała znaczenie uroczystości zaprzysiężenia powstańców Wielkopolskich.

Moja końcowa refleksja: udział w tym wydarzeniu poszerzył moją wiedzę. Dla mnie była to żywa lekcja historii (bardzo ciekawa i interesująca) do uczestnictwa w której zachęcałbym każdego! Z niecierpliwością oczekuję kolejnych przedsięwzięć tego typu w Poznaniu.

 

 

 

Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta.   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta. Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech

Statystyki strony

Dzisiaj odwiedziło nas osób 207

Wczoraj 471

W tygodniu 1028

W miesiącu 8409

Od początku 2019 roku 180636

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, klikając >> OK << zgadzasz się, że używamy plików cookie.

Jeżeli chcesz przeczytać nasze informacje o zasadach Rodo wybierz przycisk >> RODO <<.

OK RODO
Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech