Na początku tego roku, w dniu 26 stycznia na placu Wolności w Poznaniu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy poświęconej zaprzysiężeniu Powstańców Wielkopolskich. Była to wystawa plenerowa, którą każdy mógł odwiedzić. 

Dowiedziałem się o tym wydarzeniu podczas zajęć Szkolnego Koła Historycznego. Bardzo zdziwiłem się, że przybyło aż tylu młodych ludzi, co może świadczyć o tym, że młodzież zainteresowana jest również historią swojego regionu. Przybyli licznie uczniowie z poznańskich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Nie brakowało też studentów i starszych mieszkańców Poznania.

Po krótkim, ale bardzo ciekawym przemówieniu, przedstawiciela władz Miasta Poznania rozpoczęło się oprowadzanie po wystawie przez kustosza Muzeum Narodowego w Poznaniu pana Wojciecha Suchockiego. Dodatkową atrakcję stanowiła 9-osobowa grupa rekonstrukcyjną przebrana w stroje Powstańców Wielkopolskich. "Okiem reportera" zauważyłem, że podczas wystawy  większość uczestników koncentrowała swoją uwagę na anegdotach opowiadanych przez kustosza. Na przykład można było dowiedzieć się o błędnym naszyciu stopni wojskowych na mundurze, że wyglądało to tak, jakby generał salutował pułkownikowi. Na koniec każdy z uczestników mógł otrzymać specjalne wydanie egzemplarza gazety "Polska Zbrojna". Pozycja ta w skrócie przedstawiała przebieg wydarzeń historycznych z 1919 roku i opisywała znaczenie uroczystości zaprzysiężenia powstańców Wielkopolskich.

Moja końcowa refleksja: udział w tym wydarzeniu poszerzył moją wiedzę. Dla mnie była to żywa lekcja historii (bardzo ciekawa i interesująca) do uczestnictwa w której zachęcałbym każdego! Z niecierpliwością oczekuję kolejnych przedsięwzięć tego typu w Poznaniu.

 

 

 

Biblioteka zaprasza:

poniedziałek, wtorek, piątek
od 9:00 do 14:00
środa, czwartek
od 9:00 do 15:00

Biblioteka szkolna wraz z czytelnią posiada bogaty księgozbiór i zbiór czasopism, dostęp do komputera z internetem. Dysponujemy 18 000 egzemplarzy książek.

Lektury On-Line

Wolne Lektury:
Lektury on-line:
Wirtualna Biblioteka
Literatury Polskiej:
Lektury dla Szkoły Podstawowej:
Lekturyonline.pl: 

Zobacz nas na:

Biblioteki cyfrowe

Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa
Biblioteka Raczyńskich
Biblioteka PTPN 
Wojewódzka Biblioteka Publiczna
i Centrum Animacji Kultury 
Biblioteka Pedagogiczna 
Biblioteka Kórnicka 
Biblioteka Publiczna w Kórniku
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza 
Uniwersytet Ekonomiczny
Politechnika Poznańska 
Akademia Wychowania Fizycznego 
Uniwersytet Przyrodniczy 
Uniwersytet Medyczny
Uniwersytet Artystyczny 
 

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.