Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 4.50 (1 głosowało)
Pn6marzec201715:51
Information
Biblioteka
Mateusz Michalak 1gw
2017 hits
Zaprzysiężenie Powstańców Wielkopolskich na placu Wolności w Poznaniu (Galeria)

Na początku tego roku, w dniu 26 stycznia na placu Wolności w Poznaniu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy poświęconej zaprzysiężeniu Powstańców Wielkopolskich. Była to wystawa plenerowa, którą każdy mógł odwiedzić. 

Dowiedziałem się o tym wydarzeniu podczas zajęć Szkolnego Koła Historycznego. Bardzo zdziwiłem się, że przybyło aż tylu młodych ludzi, co może świadczyć o tym, że młodzież zainteresowana jest również historią swojego regionu. Przybyli licznie uczniowie z poznańskich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Nie brakowało też studentów i starszych mieszkańców Poznania.

Po krótkim, ale bardzo ciekawym przemówieniu, przedstawiciela władz Miasta Poznania rozpoczęło się oprowadzanie po wystawie przez kustosza Muzeum Narodowego w Poznaniu pana Wojciecha Suchockiego. Dodatkową atrakcję stanowiła 9-osobowa grupa rekonstrukcyjną przebrana w stroje Powstańców Wielkopolskich. "Okiem reportera" zauważyłem, że podczas wystawy  większość uczestników koncentrowała swoją uwagę na anegdotach opowiadanych przez kustosza. Na przykład można było dowiedzieć się o błędnym naszyciu stopni wojskowych na mundurze, że wyglądało to tak, jakby generał salutował pułkownikowi. Na koniec każdy z uczestników mógł otrzymać specjalne wydanie egzemplarza gazety "Polska Zbrojna". Pozycja ta w skrócie przedstawiała przebieg wydarzeń historycznych z 1919 roku i opisywała znaczenie uroczystości zaprzysiężenia powstańców Wielkopolskich.

Moja końcowa refleksja: udział w tym wydarzeniu poszerzył moją wiedzę. Dla mnie była to żywa lekcja historii (bardzo ciekawa i interesująca) do uczestnictwa w której zachęcałbym każdego! Z niecierpliwością oczekuję kolejnych przedsięwzięć tego typu w Poznaniu.

 

 

 

Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta.   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta. Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech

Wypożycz książkę online:

Możesz wypożyczyć lekturę lub ciekawą książkę przez internet. >>>Wejdź do naszej biblioteki<<<<

Jesteśmy też na facebooku

Facebook naszej biblioteki >>> >>>TUTAJ<<<<

Statystyki strony

Dzisiaj odwiedziło nas osób 519

Wczoraj 612

W tygodniu 1680

W miesiącu 16526

Od początku 2019 roku 629596

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.

Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech