Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 0.00 (0 Votes)
Pn27luty201716:19
Information
Biblioteka
Dorota Wyrzykiewicz
1915 hits
Finał akcji „Książka na życzenie”

Akcja „Książka na życzenie”, która rozpoczęła się w grudniu, właśnie dobiegła końca. Celem jej było poznanie Waszych książkowych gustów i upodobań, aby móc je wziąć pod uwagę przy kolejnych zakupach książek.

W akcji wzięło udział aż 104 uczniów. Niektórzy z Was zaproponowali kilka tytułów książek bądź nazwisko ulubionego autora lub całe książkowe serie. Wszystkie propozycje zostały sprawdzone i zweryfikowane. Wiele z nich okazało się bardzo ciekawych, a niektóre nawet nas zaskoczyły. Okazało się bowiem, że oprócz beletrystyki znalazły się pozycje popularno-naukowe. To na pewno bardzo ucieszy uczących Was nauczycieli, którzy będą zadowoleni, że chcecie poszerzać wiedzę zdobytą na lekcjach.

Nie zabrakło też psikusów! Nie o wszystkich wypada mi pisać, ale o jednym mogę J Na jednej z karteczek pojawiła się pozycja o tytule „Kodeks Leicester” . Jest to zbiór pism i notatek Leonarda da Vinci wart 30,8 mln dolarów! Kodeks znajduje się w zbiorach prywatnych kolekcjonera sztuki i filantropa z Seattle i uznany został za najdroższą książkę w historii! No cóż… pośmialiśmy się z tego żartu, ale przede wszystkim ucieszyliśmy, że wiecie o tym fakcie i że Wasza wiedza na temat książek jest tak bogata. Warto wiedzieć, że „Kodeks Leicester” zwany dawniej „Kodeksem Hammera” jest cyklicznie prezentowany na wystawach w różnych miastach świata i może komuś z Was uda się kiedyś zobaczyć go na własne oczy. Sama chciałabym doświadczyć takiego wydarzenia, czego i Wam serdecznie życzę. Mogę jeszcze tylko dodać, dla tych którzy usłyszeli po raz pierwszy o Kodeksie, że jest on w formie 18 arkuszy papieru, gdzie każdy złożony jest w połowie i zapisany na obu stronach. W ten sposób tworzy 72 strony dokumentu. Pierwotnie zapiski były związane razem, lecz obecnie strony są od siebie oddzielone. Kodeks napisany jest ręcznym włoskim pismem lustrzanym. Tekst oprawiony jest licznymi ręcznymi rysunkami i wykresami. Tu przy okazji mam dla Was zagadkę: co to jest pismo lustrzane? Kto pierwszy odgadnie i zgłosi się do biblioteki, otrzyma nagrodę J

Ale wracajmy do meritum, czyli do naszej szkolnej „KSIĄŻKOWEJ SKRZYNKI ŻYCZEŃ”. Wśród Waszych propozycji znalazły się pozycje, które od dawna znajdują się w zasobach naszej biblioteki! Są to następujące książki:

„Zanim się pojawiłeś”  Jojo Moyes

„Hobbit czyli tam i z powrotem”  J.R.R. Tolkien

„Złodziejka książek”  Zusak Markus

„Harry Potter i przeklęte dziecko”  J.R. Rowling

„Gwiazd naszych wina”  John Green

„Podstawy budowy silników. Pojazdy samochodowe”  Sławomir Luft

„Władca pierścieni”  J.R.R. Tolkien

„Zamordowana królowa”  Mauris Druon

„Aleksander Wielki”  Mauris Druon

Uczniowie, którzy prosili o w/w książki, mogą od razu przyjść do biblioteki i wypożyczyć je, a przy okazji zapoznać się z zawartością szkolnego księgozbioru. Zapraszamy!

Poniżej przedstawiam najciekawsze pozycje książkowe, na które głosowało najwięcej osób:

„Droga donikąd”  Michał Gołkowski

„Stalowe szczury”  (tom: I, II, III) Michał Gołkowski

„Ulgy love”  Hoover Collen

„Hopelles”  Hoover Collen

„Never Never”  Hoover Collen

„ Ja, Ibra”  David Lagercrantz, Zlatan Ibrahimowic

„Spowiedź piłkarza”  Piotr Reiss

Królowie przeklęci”  (brakujące części) Maurice Drunon

„Serce pozostawione na Anfield. Autobiografia legendy Liverpoolu” Steven Gerrarg, Donald McRac

„Gracz”  Vi Keeland

„Kroniki Wardstone”  Joseph Delaney

„Otchłań. W potrzasku”  Alexander Gordon Smith

„Pamiętniki nastolatki”  Beata Andrzejczuk

„Krime story”  Marcin Gutkowski

„Dziś tak bardziej”  Cyber  Marian

„Jutro”  (cała seria)  John Marsden

Wiele z nich już zostało wpisanych na listę najbliższych zakupów. Jeśli nie wszystkie Wasze propozycje uda się od razu zrealizować, to na pewno zostaną uwzględnione przy kolejnym zamówieniu. Lista nowości książkowych ukaże się na stronie szkoły wkrótce po zakupach.

Następna akcja „Książka na życzenie” odbędzie się w przyszłym roku w grudniu przed świętami. Pamiętajcie jednak, że zawsze możecie przyjść do biblioteki i poinformować nas o książkach, które chcielibyście przeczytać, a których nie posiadamy w bibliotece. Na dobrą książkę Pani Dyrektor na pewno znajdzie fundusze!

 

Poniżej stronice z  „Kodeksu Leicestera”, aby formalności stało się zadośćJ

 

Kodeks-1.jpg Kodeks-2.jpg Kodeks-3.jpg

Kodeks-4.jpg Kodeks-5.jpg Kodeks-6.jpg

 

Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech