Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 5.00 (1 głosowało)
Cz23luty201723:00
Information
Bibliotekarz poleca
Dorota Wyrzykiewicz
2071 hits
Najsłynniejsza książka Sue Monk Kidd

         W ogólnej ocenie życie wydaje się słodko-gorzkie. Każdy z nas bowiem doświadczył chwil lepszych i gorszych, wzlotów i upadków, w myśl staropolskiego przysłowia „raz na wozie, raz pod wozem”.      

Książka Sue Monk Kidd „Sekretne życie pszczół” podobnie jak ludzkie życie, o którym opowiada, jest słodko-gorzka. Nie brakuje tu rozczarowań, cierpienia i widm przeszłości, ale jest też spokój, zrozumienie, wyciszenie i co najważniejsze radość życia. Akcja toczy się w latach 60. w Karolinie Południowej, gdzie panuje gorące lato, a więc upały ścinające z nóg. I taka jest atmosfera powieści: leniwa, pachnąca latem i słodkim, lepkim miodem. I choć czytałam ją w grudniu, to zapominałam na chwilę o mrozie i śniegu za oknem, a dodatkowo ciepła herbata z miodem pozwoliła mi bez większego wysiłku przenieść się  do małego domku w kolorze piór flaminga, położonego w pewnej pasiece w Tiburon. To tu właśnie trafia nastoletnia Lily, jadąc śladami swej mamy. Ale nawet ten niezwykły azyl, gdzie pszczoły wiodą swoje sekretne życie, nie chroni jej przed światem zewnętrznym. Okazuje się bowiem, że najważniejsza jest wiara w siebie…

Lily jest biała, ma oschłego, agresywnego ojca i olbrzymie poczucie winy. Przed dziesięcioma laty przez przypadek zastrzeliła swoją matkę. Spokój pomagają jej odzyskać noszące imiona letnich miesięcy, czarnoskóre mieszkanki pasieki: August, June i May, które stają się dla Lily bardzo bliskie i uczą ją prawdziwego życia. W moim odczuciu jest to wspaniała opowieść o dojrzewaniu, o odnajdywaniu własnej tożsamości, o przebaczaniu, odzyskiwaniu spokoju ducha i poszukiwaniu swojego miejsca w życiu i miłości.

Na podstawie książki powstał film i sztuka teatralna, przetłumaczono ją na 36 języków, w samych Stanach Zjednoczonych sprzedano w nakładzie ponad 6 milionów egzemplarzy. Należy dodać, że książka opowiada również o przerażającej codzienności stanów południowych Ameryki połowy lat sześćdziesiątych XX wieku, kiedy niewolnicy odzyskali już wolność, ale tylko na papierze. Ten wątek historyczny został bardzo subtelnie wpleciony w losy głównej bohaterki. Lata 60. to oczywiście pierwsze prawa dla Murzynów żyjących w Ameryce Północnej i fala przemocy i sprzeciwu względem tak kontrowersyjnych postanowień. Tłem dla życia bohaterów jest tutaj uzyskanie prawa do głosowania, niesamowite emocje temu towarzyszące, konflikty etniczne, dyskryminacja, problem tolerancji i współistnienia w społeczeństwie.

Za każdym razem, kiedy spoglądam na okładkę powieści, słyszę w głowie tysiące pszczół i widzę je wirujące tańcu. Magia i wszechobecny, słodkawy zapach miodu, to nie jedne z cech, za które pokochasz tę książkę! „Sekretne życie pszczół” to lektura OBOWIĄZKOWA, bo aby świat mógł być lepszy, trzeba najpierw uzmysłowić sobie błędy przeszłości. Bez dwóch zdań, polecam tę książkę!

Poniżej przedstawiam niektóre z moich ulubionych cytatów z książki „Sekretne życie pszczół” oraz inne powieści Sue Monk Kidd, z którymi też warto się zapoznać J

„Szczególną cechą świata jest to, że kręci się dalej bez względu na to, jakie spotykają nas nieszczęścia.”

„...kobiety są najlepszymi pszczelarkami, ponieważ mają wrodzoną skłonność do tego by kochać stworzenia, które je żądlą. To przychodzi po latach kochania dzieci i mężów...”

„Ludzie, którym się wydaje, że umieranie to coś najgorszego pod słońcem, niewiele wiedzą o życiu.”

„W gruncie rzeczy nie trzeba być w czymś najlepszym, wystarczy, że się to kocha.”

„Ludzie generalnie wolą umrzeć, niż przebaczyć. Takie to trudne. Gdyby Bóg powiedział, nie owijając w bawełnę: "Daję wam wybór, przebaczcie albo gińcie", wiele osób z miejsca zamówiłoby trumnę.”

„Uświadomiłam to sobie po raz pierwszy w życiu: świat jest jedną wielką tajemnicą, która kryje się pod osnową naszych powszednich dni, świecąc jasno choć wcale o tym nie wiemy.”

„- Bo jeśli się temu dobrze przyjrzeć, Lily, to jedyny godny powód, dla którego warto żyć. Nie miłość sama w sobie... lecz wytrwanie w miłości - powiedziała i umilkła.”

 

 

 

 

Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta.   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta. Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech

Wypożycz książkę online:

Możesz wypożyczyć lekturę lub ciekawą książkę przez internet. >>>Wejdź do naszej biblioteki<<<<

Jesteśmy też na facebooku

Facebook naszej biblioteki >>> >>>TUTAJ<<<<

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.

Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech