joomla vector social icons

Myślę, że twórczości pani Małgorzaty Musierowicz nie trzeba polecać. A Ty? Znasz przygody rodziny Bojerków? Jeśli nie, to sięgnij po jedną z 21 książek poznańskiej sagi, cieszącej się nieustającą popularnością. Poznaj Jeżycjadę i daj się wciągnąć w fabułę o wyjątkowym klimacie!

Jeżycjada to cykl powieści autorstwa Małgorzaty Musierowicz. Jego nazwa pochodzi od poznańskiej dzielnicy Jeżyce. Moja fascynacja tymi książkami dodatkowo wynika zapewne z faktu, że od dziecka mieszkałam na Jeżycach w starej, secesyjnej kamienicy, a cała moja rodzina od pokoleń w Poznaniu lub jego okolicach. Tak więc bardzo dobrze znam opisywane miejsca i klimat najpiękniejszej dzielnicy miasta. Pierwsze książki Musierowicz odkryłam kiedy byłam nastolatką, mam je do dzisiaj – stoją na półce ze śladami wielokrotnego użytku. „Opium w Rosole” było pierwszą powieścią, na którą musiałam długo czekać, ze względu na cenzurę (internowanie Ignacego Borejko). To była smutna książka, taka jak tamte czasy, początek lat osiemdziesiątych. W zeszłym roku ukazał się kolejny 21 tom serii o intrygującym tytule „Feblik”, natomiast w trakcie pisania jest następna część pt. „Ciotka Zgryotka”. Każdy tom poświęcony jest jednej młodej osobie, jej perypetiom i rozgrywa się w krótkim czasie, bo zaledwie kilku dni lub tygodni. Mimo, że poszczególne tomy są niezależnymi od siebie historiami i można je czytać oddzielnie, to jednak wiele aluzji i odniesień do poprzednich części zachęca czytelnika do zaznajomienia się z nimi.

Największym jednak sentymentem darzę pierwsze tomy serii. Do dziś w okolicach świąt wracam do Noelkii do tamtych Borejków najchętniej wpadłabym na herbatę. Ponadto, każda jedna książka Musierowicz zawiera dużą dawkę optymizmu i radości – a to jest człowiekowi zawsze potrzebne, szczególnie w dzisiejszych czasach, pełnych wiecznej pogoni, rywalizacji, obojętności i niestety… zawiści! I tak traktuję jej książki – jak dawkę kojącego eliksiru, jak kubek aromatycznej herbaty w zimowy wieczór, jak antidotum na troski życia codziennego.

Książki z cyklu przetłumaczono na kilkanaście języków. „Noelka” została uznana za książkę roku 1992 przez polską sekcję IBBY. „Kwiat kalafiora” został wpisany na Międzynarodową Listę Honorową im. H. Ch. Andersena. Na podstawie Idy sierpniowejKwiatu kalafiora” nakręcono film ESD. Powstała również filmowa adaptacja Kłamczuchy”.

 

Małgorzata Musierowicz, podobnie jak Kornel Makuszyński, potrafi dostrzec w ludziach dobro, a ich zgorzknienie przypisać brakowi miłości. Niezmiennie polecam powieści Małgorzaty Musierowicz na podniesienie na duchu i zachwycenie się życiem!

 

Biblioteka zaprasza:

poniedziałek, wtorek, piątek
od 9:00 do 14:00
środa, czwartek
od 9:00 do 15:00

Biblioteka szkolna wraz z czytelnią posiada bogaty księgozbiór i zbiór czasopism, dostęp do komputera z internetem. Dysponujemy 18 000 egzemplarzy książek.

Lektury On-Line

Wolne Lektury:
Lektury on-line:
Wirtualna Biblioteka
Literatury Polskiej:
Lektury dla Szkoły Podstawowej:
Lekturyonline.pl: 

Biblioteki cyfrowe

Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa
Biblioteka Raczyńskich
Biblioteka PTPN 
Wojewódzka Biblioteka Publiczna
i Centrum Animacji Kultury 
Biblioteka Pedagogiczna 
Biblioteka Kórnicka 
Biblioteka Publiczna w Kórniku
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza 
Uniwersytet Ekonomiczny
Politechnika Poznańska 
Akademia Wychowania Fizycznego 
Uniwersytet Przyrodniczy 
Uniwersytet Medyczny
Uniwersytet Artystyczny 
 

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.