Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 0.00 (0 Votes)
Śr7grudzień201621:24
Information
Biblioteka
Krzysztof Andrzejak
1898 hits
Wystawa grafik komputerowych "Wojna na morzu 1939-45"

75 lat temu, 7 grudnia 1941 roku, japońska marynarka wojenna przeprowadziła wielką operację morską, atakując bazę marynarki amerykańskiej w Pearl Harbour.

Rozpoczął się tym samym kilkuletni konflikt dwóch mocarstw na Pacyfiku, zakończony dopiero 2 września 1945 roku, niedługo po zrzuceniu bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki. W działaniach wojennych na olbrzymich akwenach Oceanu Spokojnego wielką rolę odegrały lotniskowce, które miały możliwość rażenia odległych celów, dzięki startującym z pokładów samolotom.

Jednakże wojna morska nie zaczęła się od tragicznego w skutkach ataku na port wojenny US Navy. Już 1 września 1939 roku, jak powszechnie wiadomo, niemiecki pancernik "Schleswig-Holstein" skierował swoje salwy na Westerplatte. 3 września doszło do pierwszego starcia okrętów niemieckich z polskimi w Zatoce Helskiej, a na Atlantyku, w tym samym dniu, niemiecki okręt podwodny storpedował brytyjski parowiec. Te właśnie wydarzenia kojarzone są z początkiem działań marynarek  w wielkim światowym konflikcie.

Jeżeli uznamy, mocno upraszczając kwestię, że operacje na Pacyfiku stały pod znakiem zmagań lotnictwa pokładowego, to konflikt morski związany z europejskim teatrem działań zdominowany był walką brytyjskiej Royal Navy z okrętami korsarskimi, a przede wszystkim podwodnymi, niemieckiej Kriegsmarine.

 

Wystawa grafik komputerowych okrętów pokazuje wygląd jednostek morskich różnych marynarek, biorących udział w największym w historii światowym konflikcie. Autorem sylwetek jest Waldemar Góralski, redaktor naczelny czasopisma "Okręty", specjalizujący się w tworzeniu wirtualnych modeli, natomiast wirtualny obraz morskiej przestrzeni wokół okrętów jest dziełem Piotra Forkasiewicza. Jak widać, efekty współpracy tego tandemu są znakomite.

 

 

 

Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta.   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta. Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech

Wypożycz książkę online:

Możesz wypożyczyć lekturę lub ciekawą książkę przez internet. >>>Wejdź do naszej biblioteki<<<<

Jesteśmy też na facebooku

Facebook naszej biblioteki >>> >>>TUTAJ<<<<

Statystyki strony

Dzisiaj odwiedziło nas osób 484

Wczoraj 612

W tygodniu 1645

W miesiącu 16491

Od początku 2019 roku 629561

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.

Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech