Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 5.00 (2 Votes)
Wt29listopad201622:15
Information
Bibliotekarz poleca
Krzysztof Andrzejak
2799 hits
Viva Verdi!

VIVA VERDI!

Taki okrzyk wychodził w XIX w. z ust niejednego Włocha, a wyrażał nie tylko wyrazy uznania dla wielkiego kompozytora Giuseppe Verdiego, ale niósł także treści o charakterze narodowym, dotyczące zjednoczenia państwa.

Skrót V.E.R.D.I. oznaczał: "Viva Vittorio Emanuele Re D'Italia!", czyli: "Niech żyje Wiktor Emanuel, król Italii!". Nie byłoby jednak takiego okrzyku, gdyby nie sam Verdi, kompozytor, którego okrzyknięto bohaterem narodowym, ponieważ jego opery były nośnikiem wielkich idei patriotycznych, bardzo czytelnych i potrzebnych Włochom w procesie wyzwalania i jednoczenia państewek Półwyspu Apenińskiego.

Twórczość Verdiego przede wszystkim jest jednak cenna ze względu na wartość muzyczną. Jego dzieła stanowią jeden z najważniejszych wkładów w liczącą ponad czterysta lat historię opery. Na pewno też są w swoim gatunku najbardziej popularne, a świadczyć o tym mogą nie tylko liczby przedstawień, ale również pewne zjawiska w kulturze masowej. Motywy z oper verdiowskich wykorzystywane są np. w reklamach, choć sami oglądający, czyli potencjalni konsumenci reklamowanych towarów, najczęściej o tym nie wiedzą i swoją uwagę koncentrują - co zrozumiałe - na pizzy lub bombonierze, a nie na towarzyszącej prezentacji muzyce.

Ale są również uważni słuchacze oper. I to w naszej szkole. W niedzielę 4 grudnia grupa melomanów po raz kolejny pójdzie na przedstawienie w Teatrze Wielkim. Tym razem na "Traviatę". Sztukę, która w dniu premiery poniosła "klapę", głównie z powodu kiepskiej obsady. Soliści śpiewali tak marnie, że gdy główna bohaterka w ostatnim akcie, leżąc w postawionym na scenie łóżku, zapowiadała, iż niebawem umrze, widzowie, z włoskim temperamentem (bo premiera miała miejsce w Wenecji), dawali jej głośno do zrozumienia, że ma to nastąpić jak najszybciej. Jednak w późniejszym czasie "Traviata" zyskała uznanie i dziś należy do najczęściej wystawianych sztuk Giuseppe Verdiego.

Dla zainteresowanych tematyką opery, lub też barwnymi życiorysami kompozytorów i operowych gwiazd (również skandalami) podaję kilka tytułów pozycji, które są dostępne w naszej bibliotece.

A. Batta, Opera - potężna księga, w której znajdziemy informacje o setkach utworów, ich autorach, do tego umieszczono mnóstwo ilustracji, również z bardzo nowatorskich realizacji przedstawień

W. Haas, Słowiki w aksamitach i jedwabiach. Z życia wielkich primadonn - tytuł wszystko wyjaśnia

J. Kański, Przewodnik operowy - znajdziemy tam to, co powinniśmy wiedzieć przed wyjściem na konkretne przedstawienie

K. Stromenger, Iskier przewodnik operowy - jak wyżej

H. Swolkień, "Rigoletto" Verdiego - wszystko o operze "Rigoletto"

H. Swolkień, "Traviata" Verdiego - wszystko o operze "Traviata"

H. Swolkień, Verdi - opowieść o Verdim i jego operach

P.S. Ci, którzy nigdy nie byli na przedstawieniu operowym powinni wiedzieć, że OPERA nie gryzie, nie boli, nie kąsa. Za to podczas jej słuchania (i oglądania) odczuwa się przyjemne dreszcze.

 

 

Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech