Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 5.00 (3 Votes)
N13listopad201620:14
Information
Bibliotekarz poleca
Krzysztof Andrzejak
1854 hits
NIE TYLKO LEKTURY

  W 2020 roku karate sportowe zadebiutuje jako dyscyplina olimpijska na letnich igrzyskach w Tokio, czyli w stolicy państwa, które jest ojczyzną wielu sztuk walki.

Karate jest oczywiście dziedziną kojarzącą się przede wszystkim z fizyczną konfrontacją, a więc z walką, do której trenujący przygotowują się wielokrotnie powtarzając określone formy ruchowe oraz podnosząc swoją sprawność fizyczną. Jednakże należy również wziąć pod uwagę, że jest to także rodzaj specyficznej sztuki, czyli działania wykraczającego poza utarte schematy, a łączącego się częstokroć z doskonaleniem umysłowym i duchowym.

O karate tradycyjnym i sportowym, o technikach ze szczegółowym ich omówieniem (z pomocnymi rysunkami), o historii sztuk walki, psychologicznych aspektach trenowania i sędziowaniu, opowiada wydana ponad trzydzieści lat temu, a wciąż aktualna książka Jerzego Miłkowskiego pod tytułem... "Karate". Polecana dla laików, początkujących, a także tych, którzy mają już pojęcie o tej dyscyplinie.

W zbiorze bibliotecznym posiadamy również inne pozycje o sztukach walki. Wskazówki dotyczące konkretnych zastosowań technik w kumite i w samoobronie znaleźć można w książce Tomasza Piotrkowicza ("Kumite"). Dla zainteresowanych technikami dżudo, ju-jitsu, zapasami, historią kung-fu, jak również chińską gimnastyką tai chi też coś się znajdzie. Należy jednak wiedzieć, że nie można tych pozycji traktować jako szybkich kursów w stylu "Czarny pas karate w weekend".

Jeśli ktoś jednak chciałby wybrać wydania o mniej obciążających organizm dyscyplinach, biblioteka również służy pomocą. Mamy np. książki o grze w szachy...

Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech