Mechanik Samochodowy

   Mechanik Samochodowy  zajmuje się naprawą aut, ale  może on też dokonywać niezbędnych regulacji w pojeździe i kontrolować jego stan techniczny, ale także stopień zużycia podzespołów i układów.
   Mechanicy przeważnie się specjalizują oprócz osobówek mogą też naprawiać autobusy, jednoślady, ciągniki, maszyny rolnicze i inne wehikuły. Ale jednemu człowiekowi trudno jest znać się na wszystkim. Oprócz tego dynamicznie rozwijający się rynek motoryzacyjny wprowadza na drogi coraz to nowe samochody. Dlatego specjalizacje obejmują coraz częściej samochody z danego kraju (np. francuskie czy niemieckie) a nawet określone marki. Praca mechanika wymaga zatem ciągłej nauki, poznawania nowych modeli, rozwiązań i technologii. Trzeba nadążać za nowoczesnymi technologiami, bo większość pojazdów zaopatrzona jest dziś w skomplikowane elektroniczne i komputerowe układy. Tak więc obraz mechanika jako specjalisty od wszystkiego, który jest w stanie naprawić wszystko przy użyciu podstawowych narzędzi jest nieprawdziwy.
Mechanik może pracować w fabryce samochodów, jednak najczęstszym miejscem jego pracy jest warsztat lub serwis samochodowy.


 

 Nasza szkoła uczy wykonywać prace konserwacyjne i naprawcze samochodów osobowych i zespołów samochodowych, kontrolować stan techniczny zespołów i układów samochodowych oraz regulowania i sprawdzania działania pojazdu jako całości za pomocą urządzeń diagnostycznych na uniwersalnych i specjalizowanych stanowiskach obsługowo-naprawczych.
Nauka w zawodzie trwa 3 lata.

Lakiernik

Lakiernik samochodowy wykonuje czynności związane z remontem i renowacją powierzchni nadwozi samochodowych. Przygotowuje powierzchnię, nakłada powłoki lakiernicze oraz suszy je lub utrwala różnymi technikami. Mówiąc o lakierniku samochodowym najczęściej mamy na myśli kogoś,kto pracuje w niedużym warsztacie lakierniczym. Wykonuje on czynności lakiernika samochodowych. Ale lakiernik samochodowy może również pracować w fabryce samochodów.

 Nauka w zawodzie trwa 3 lata.

 Blacharz 

Zadania zawodowe blacharza samochodowego obejmują wykonywanie prac remontowo - modernizacyjnych oraz usługowych w zakresie  kształtowania elementów z blach i profili kształtowych na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego, przy użyciu maszyn i specjalistycznych urządzeń oraz narzędzi ślusarskich i monterskich, ręcznych, z napędem mechanicznym z wykorzystaniem przyrządów kontrolno - pomiarowych. Uczeń jest przygotowany do wykonywania napraw samochodów powypadkowych.

 Nauka w zawodzie trwa 3 lata.